Scenariusz zajęć kl.2.odt

(28 KB) Pobierz

8.09.2011r

Temat: Bezpieczna droga do szkoły.

1. Cele:

       czytanie tekstu i łączenie go z odpowiednimi ilustracjami;

       znajomość zasad zachowania się pieszego na drodze i stosowanie się do nich w życiu codziennym;

       określenie położenia przedmiotów w przestrzeni i na płaszczyźnie względem innego obiektu;

       wykonywanie pracy plastyczno-technicznej zgodnie z podaną instrukcją;

       zabawa ruchowa.

2. Metody:

       pogadanka

       praca z książką

       ekspresyjna.

3.Formy:

       grupowa

        indywidualna

4.Środki dydaktyczne:

        podręczniki,

        komputer oraz rzutnik multimedialny,

        znaki drogowe,

        piłka.

5. Plan zajęć:

  1. Rozwiązywanie zagadek multimedialnych o ruchu drogowym.
  2. Ćwiczenia utrwalające prawą i lewą stronę: określenie stron z punktu widzenia dziecka; rysowanie schematu i opisywanie drogi do szkoły z uwzględnieniem położenia obiektów na płaszczyźnie.
  3. Praca z tekstem wiersza W. Chotomskiej „Gdy zamierzasz przejść przez ulicę”: rozmowa o zasadach obowiązujących pieszego: nauka wiersza na pamięć, zbiorowa recytacja wiersza połączona z ćwiczeniem ruchowym.
  4. Miniqiuz drogowy, rebus.
  5. Ćwiczenia słuchu fonematycznego: zabawy słowami, podział wyrazów na sylaby i głoski.
  6. Wykonanie sygnalizatora świetlnego.
  7. Zabawa „Kaczuchy”
  8. Podsumowanie zajęć.

4.Przebieg zajęć:

  1. Rozwiązywanie zagadek multimedialnych o ruchu drogowym -wprowadzenie do tematu zajęć. Każde dziecko odpowiada na jedno pytanie po uprzednim zgłoszeniu się.
  2. Ćwiczenia utrwalające prawą i lewą stronę: określenie stron z punktu widzenia dziecka; rysowanie schematu i opisywanie drogi do szkoły z uwzględnieniem położenia obiektów na płaszczyźnie.

-Przypomnienie strony prawej i lewej – ćwiczenia praktyczne: dzieci zgodnie z poleceniem pokazują prawe oko, lewe oko, prawą rękę, lewą rękę itd.

-Wykreślanka i rozmowa o funkcji znaczków odblaskowych.

-Opisywanie drogi do szkoły dzieci na ilustracji.

-Rozmowa o trudnych sytuacjach napotykanych po drodze: Kto z was dojeżdża do szkoły autobusem lub innym środkiem lokomocji? Kto mieszka blisko szkoły? Jakie zabudowania mijacie w drodze do szkoły? itd.

  1. Praca z tekstem wiersza W. Chotomskiej „Gdy zamierzasz przejść przez ulicę”. Opisywanie drogi do szkoły dzieci z ilustracji – stosowanie określeń: prosto, w lewo, w prawo, bliżej, dalej.

-Wysłuchanie wiersza z podręcznika i rozmowa o opisanej sytuacji. Omówienie zdjęć i dobieranie ich do odpowiednich zdań wiersza.

-Omówienie zasad przechodzenia przez jezdnię na podstawie wiersza, ilustracji i porównanie ich z własnymi doświadczeniami.

-Przypomnienie zasad zachowania pieszego na drodze, omówienie konsekwencji wynikających z ich nieprzestrzegania, podawanie przykładów.

-Wyszukiwanie w wierszu par rymujących się wyrazów, nauka wiersza na pamięć.

IV. Miniquiz drogowy, rebus.

-Utrwalenie zasad poruszania się po drogach: poboczem, na przejściu dla pieszych z sygnalizacją i bez niej.

-Rozpoznawanie znaków drogowych.

-Odczytywanie i uzupełnianie znaków związanych z przejściem dla pieszych, wskazanie miejsc, w których najczęściej umieszczone są te znaki.

-Rozwiązywanie rebusu: Jestem wzorowym pieszym.

V.   Ćwiczenia słuchu fonematycznego – podział wyrazów na sylaby i głoski.

-Tworzenie łańcuszków wyrazowych: pierwsze dziecko w kręgu wypowiada dowolne słowo, kolejne – mówi słowo rozpoczynające się głoską, która kończy poprzednie słowo.

-Podział na głoski wyrazów związanych z ruchem drogowym.

VI. Wykonanie sygnalizatora świetlnego:

-Omówienie wyglądu sygnalizatora (kolorów i umieszczenia) i wykonanie go.

VII.       Zabawa ruchowa „Kaczuchy”

-Dzieci wykonują odpowiednie ruchy do melodii, która z czasem przyśpiesza.

VIII.      Podsumowanie zajęć.

-Dziecku siedząc w kręgu podają sobie piłkę, osoba trzymająca ją w rękach podaje jedną zasadę poruszania się po drodze.

09.09.2011r

Temat: Wspólnie uczymy się i bawimy – spotkanie z lekturą.

1.Cele:

       zapoznanie z lekturą „Plastusiowy pamiętnik” M. Kownackiej;

       wypowiadanie się w rozmowach inspirowanych lekturą;

       uświadomienie, że warto pomagać potrzebującym i umiejętność niesienia jej;

       utrwalanie pojęcia głoski i litery;

       dbanie o poziom graficzny kreślonych znaków i pisma.

2. Metody:

       pogadanka

       praca z książką

3.Formy:

       grupowa

       indywidualna.

4.Środki dydaktyczne:

       podręczniki,

       lektura,

       plastelina,

       kartki z ćwiczeniami grafomotorycznymi,

       kartoniki do budowy modeli wyrazowych,

       kłębek wełny.

5. Plan zajęć:

I.      Spotkanie z bohaterami lektury „Plastusiowy pamiętnik” M. Kownackiej: prezentacja książki, rozmowa o wysłuchanym fragmencie; układanie zestawu cech pozytywnych i negatywnych; ocena zachowania postaci; wypowiedzi na temat wzajemnej pomocy.

II.   Wykonanie z plasteliny Plastusia według własnego pomysłu i dbanie o higienę pracy.

III. Ćwiczenia grafomotoryczne: kreślenie znaków obiema rękami; przypomnienie liniatury; kreślenie znaków literopodobnych.

IV.         Ćwiczenia utrwalające pojęcia głoski i litery: czytanie wyrazów, budowanie modeli głoskowych; tworzenie wyrazów i zdań. Przeliczanie wyrazów w zdaniach.

V.  Podsumowanie zajęć: wypowiadanie przyjaznych komunikatów.

6. Przebieg zajęć:

I.     Potrafimy sobie pomagać – prezentacja bohaterów lektury.

-Zaprezentowanie książki M. Kownackiej „Plastusiowy pamiętnik”: autora, tytułu, wydawnictwa.

-Przedstawienie głównych bohaterów lektury.

-Odczytanie rozdziałów „O moim biednym nosie i o szkaradnej Zosi” oraz „O Zosi niszczycielce — historia smutna wielce”.

-Rozmowa o zachowaniach bohaterów wysłuchanego fragmentu.

-Rozróżnianie cech dobrych i złych: określanie zachowań mianem pozytywnych i negatywnych.

II.   Wykonanie z plasteliny Plastusia według własnego pomysłu i z zachowaniem higieny pracy.

-Przypomnienie zasad lepienia z plasteliny.

-Zaplanowanie pracy i ulepienie swojego Plastusia.

III.  Ćwiczenia grafomotoryczne – kreślenie znaków obiema rękami.

-Pisanie znaków grafomotorycznych na przygotowanych kartkach.

IV. Ćwiczenia utrwalające pojęcia głoski i litery: czytanie wyrazów, budowanie modeli głoskowych; tworzenie wyrazów i zdań. Przeliczanie wyrazów w zdaniach.

-Odczytywanie wyrazów i wypowiadanie ich głoskami.

-Szukanie w otoczeniu przedmiotów, w których na początku słychać określoną głoskę.

-Wyróżnianie głosek w wyrazach i wyszukiwanie wskazanej; ustalanie, czym jest głoska, czym litera.

V.    Podsumowanie zajęć – wypowiadanie przyjaznych komunikatów.

-Nauczyciel trzyma kłębek weny, nawija kawałek na palec wskazujący i mówi: Podaję kłębek Maćkowi, bo miło się uśmiecha. Maciek chwyta kłębek, nawija kawałek nitki na palec i przekazuje go kolejnemu uczestnikowi zabawy również wypowiadając miłe słowa.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12.09.2011

Temat: Jacy jesteśmy?

1.Cele:

       świadomość potrzeby pomagania innym z wykorzystaniem własnych umiejętności,

       dokonywanie analizy i syntezy słuchowo-wzrokowej i pisze wyrazy z literami o, O,

       rozpoznawanie wybranych ssaków, owadów i ptaków żyjących w znanym środowisku przyrodniczym,

       przeliczanie i odczytywanie liczb w zakresie 10.

2. Metody:

       pogadanka

       praca z książką

3.Formy:

       grupowa

       indywidualna.

4.Środki dydaktyczne:

       podręczniki,

       plansze z ssakami, owadami i ptakami,

5. Plan zajęć:

  1. Rozmowa na temat pomocy innym i o własnych umiejętnościach.
  2. Słuchanie tekstu czytanego przez nauczyciela i rozmowa na temat tekstu: znaczenie związku frazeologicznego sokoli wzrok; używanie pseudonimów i przezwisk.

III.  Wyodrębnienie przedstawicieli ssaków, owadów i ptaków.

  1. Praca z tekstem: doskonalenie głośnego czytania, ćwiczenie spostrzegawczości; analiza wzrokowo-słuchowa wyrazów z o; ćwiczenia w kształtnym pisaniu liter o, O w izolacji, sylabach i wyrazach.

V.    Ćwiczenia utrwalające przeliczanie i porównywanie liczb w zakresie 10.

6.

I.    W czym oczekują pomocy, w czym mogę pomóc?

-Dzieci podają kolejno 2 zdania, w 1. w czym oczekują pomocy od innych, a w 2. w czym mogą innym pomóc.

II. Sokole oko – praca z tekstem.

-Omówienie co działo się w tekście, sprawdzenie rozumienia tekstu.

-Wyjaśnienie znaczenia związku frazeologicznego sokoli wzrok.

-Rozmowa o pseudonimach i przezwiskach, określenie ich nastawienia emocjonalnego.

III. Wyodrębnienie przedstawicieli ssaków, owadów i ptaków.

-Prezentacja plansz ze zwierzętami, rozpoznawanie ich.

-Rozpoznawanie i klasyfikowanie zwierząt przedstawionych na ilustracji; wskazanie najistotniejszych różnic w budowie owadów, ptaków i ssaków. Zapisanie wyników obserwacji.

IV. Mamy sokoli wzrok – praca inspirowana tekstem „Tyle pomyłek”.

-Nauczyciel zmienia miejsce przedmiotów w sali, dzieci wskazują zmiany.

-Głośne czytanie tekstu i wyszukiwanie niedorzeczności ukrytych na ilustracji.

-Wyszukiwanie w klasie przedmiotów, które w kształcie zawierają literę o.

-Budowanie modeli wyrazów z głoską o; podział wyrazów na sylaby, samogłoski i spółgłoski.

-Pisanie o, O w izolacji, sylabach i wyrazach.

-Wskazanie miejsca samogłoski o i litery o w nazwach owadów i części ciała.

V.   Umiemy liczyć do 10 – przeliczanie i odczytywanie liczb w zakresie 10.

-Rozumiemy się bez słów – układanie w ławkach w parach przyborów szkolnych zgodnie z liczbą pokazaną przez nauczyciela na kartoniku.

-Głośne przeliczanie przyborów szkolnych. Głośne przeliczanie przedmiotów w sklepie Pana Bałagana.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

14.09.2011

Temat: Czym się różnimy?

1.Cele:

       ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin