06.10.2011
Temat: Jesienne przetwory.
1.Cele:
• wiedza na temat przetworów jesiennych oraz celu ich robienia
• pisanie opowiadania o przetworach jesiennych
• przypomnienie roślin bulwiastych, olejowych i zbożowych
• odgrywanie scenek pantomimicznych
• przygotowanie do dodawania w zakresie 100
• ważenie jako przypomnienie kilogramów i gramów.
2. Metody:
• pogadanka
• praca z książką
• ekspresyjna
3.Formy:
• grupowa
• indywidualna
• zbiorowa
4.Środki dydaktyczne:
• podręczniki,
• plansze z roślinami,
• kartki z nazwami przetworów
• odważniki
• papierowe monety i banknoty.
5. Plan zajęć:
6. Przebieg zajęć:
-Każdy uczeń sam, indywidualnie czyta wiersz o przetworach jesiennych.
-Nauczyciel zadaje pytania kontrolne. Omówienie sytuacji przedstawionej w wierszu, osoby mówiące, odnalezienie rymów.
-Wymienienie przetworów o których mowa w wierszu oraz odniesienie do własnych doświadczeń.
-Rozmowa czy w domu robi się przetwory, jeśli tak to jakie. Czy uczniowie przy nich pomagają? Jakie są ich ulubione przetwory?
-Uczniowie parami piszą opowiadanie na temat jednego wybranego przetworu, który nie wystąpił w utworze.
-Odczytanie napisanej pracy, ewentualne próby samodzielnego poprawienia błędów.
-Nazwanie roślin przedstawionych na planszach, określenie do jakiej grupy roślin się zaliczają.
-Połączenie odpowiedniej rośliny z produktem z niej powstającym, np. ziemniak – mąka ziemniaczana.
-Rozmowa czym jest pantomima, czym się charakteryzuje.
-Uczniowie w parach przedstawiają jedno z wylosowanych haseł, związanych z przetworami jesiennymi, np. kompot owocowy, kiszenie kapusty, robienie konfitur, suszenie grzybów, mrożenie. Pozostali uczniowie starają się odgadnąć.
-Dodawanie pełnymi dziesiątkami w zakresie 100.
-Posługiwanie się monetami, dodawanie do siebie groszy.
-Dziecko z zamkniętymi oczami dostaje do ręki odważnik, szacuje jego wagę.
-Sprawdzenie wagi rzeczywistej.
-Dokładanie i odejmowanie odważników na wadze.
7.10.2011r
Temat: Patron dla naszej szkoły.
• Napisanie sprawdzianu z edukacji matematycznej
• Układanie planu wydarzeń do tekstu „Patron dla naszej szkoły”
• Poznanie pojęć bohater narodowy, patron, wzór do naśladowania
• Pisemna wypowiedź na temat swojej wymarzonej szkoły.
• zdjęcia znanych ludzi, którzy zasłużyli się w historii
• arkusz papieru.
IV. Moja wymarzona szkoda powinna... -Opisywanie swojej wymarzonej szkoły.
-Odczytanie tekstu przez uczniów. Pytania kontrolne, sprawdzające rozumienie tekstu.
-Wyjaśnienie pojęcia patron. Kim mógłby być patron naszej szkoły[1]? Dlaczego ta osoba?
II. Ustne redagowanie planu wydarzeń oraz kariery bohatera opowiadania.
-Wszyscy uczniowie razem układają plan wydarzeń, zapisują go na arkuszu papieru.
-Ustalenie jaką rolę w opowiadaniu odgrywa Władek Śmietanka.
-Grupowe ułożenie opowiadania na temat drogi to kariery Władysława Śmietanki od czasów szkolnych aż po bycie sławnym kompozytorem.
-Uczniowie sami próbują wytłumaczyć co znaczą pojęcia, nauczyciel ich nakierowuje. Podanie osób zasługujących na to miano, rozwiązywanie zadań w ćwiczeniach.
-Próby rozpoznania osób na ilustracjach, np. J. Piłsudski, M. Curie-Skłodowska, Jan Paweł II.
-Uczniowie wymieniają znane im miejsca w najbliższej okolicy nazwane na cześć sławnych osób.
IV. Moja wymarzona szkoła powinna... -Opisywanie swojej wymarzonej szkoły.
-Rozmowa na temat ilustracji. Czym jest makieta? Kto to jest architekt i czym się zajmuje?
-Zbieranie słownictwa pomocnego w opisywaniu szkoły.
-Ustne próby układania opowiadania.
-Indywidualne opisanie swojej wymarzonej szkoły, z uwzględnieniem poleceń.
10.10.2011r
Temat: Ćwiczenia ortograficzne
• Sprawdzian z edukacji polonistycznej: piszemy list
• Omówienie sprawdzianu matematycznego, poprawa zadań
• Przypomnienie pisowni wyrazów z ó, u
• wprowadzenie metody dodawania liczb do 100.
• plansze z zasadami ortografii,.
II. Dodawanie liczb do 100.
-Zasada wymienności ó na o, oraz zasady -uje.
-Rozwiązywanie krzyżówki związanej z tymi zasadami.
-Wprowadzenie metody dodawania 36+43=30+6+40+3=70+9=79.
-Wykonywanie działań przy tablicy z podkreślaniem kolorami dodawanych do siebie liczb.
13.10.2011
Temat: Nowy w naszej klasie
• omówienie sprawdzianu z części polonistycznej, powtórzenie zasad pisania listu
• czytanie z podziałem na role
• zrozumienie trudnej sytuacji osoby, która jest nowa w grupie
• ćwiczenie dodawania do 100.
• arkusz papieru
I. Powtórzenie zasad pisania listu.
II. Czytanie tekstu „Nowy w klasie” z podziałem na role.
III. Ćwiczenia w dodawaniu do 100 poznanym sposobem.
-Wymienienie wszystkich części z jakich powinien składać się list.
-Ułożenie listu z rozsypanych części.
...
zwariowanakas1990