Konspekty kl 1.odt

(30 KB) Pobierz

23.09.2011r

Temat: Owocowe układanki, rysowanki, malowanki.

1. Cele:

       ustalanie liczebności zbioru, klasyfikacja elementów według określonej cechy;

       rozumienie konieczności spożywania owoców i warzyw ze względu na ich wartości odżywcze;

       rozpoznawanie owoców po zapachu i smaku;

       doskonalenie reakcji na sygnał.

2. Metody:

       pogadanka

       praca z książką

3. Formy pracy:

       zbiorowa

       indywidualna

       zespołowa

4. Środki dydaktyczne:

       podręczniki

       owoce o różnych kształtach i kolorach

       patyczki

       owoce i warzywa (liczmany)

       obrazki owoców przecięte na 4 (puzzle)

5. Plan zajęć:

I.     Grupowanie nazw owoców zawierających głoskę oznaczoną przez „o” -analiza słuchowa wyrazów.

II.  Klasyfikacja owoców i warzyw.

III.          Rozmowa na temat wartości odżywczych owoców i warzyw oraz sposobu ich przetwarzania.

IV.          Porównywanie ilustracji i dorysowywanie brakujących elementów -ćwiczenie spostrzegawczości.

V.  Doskonalenie umiejętności różnicowania cech przedmiotów i ustalanie liczebności elementów.

VI.          Zajęcia wychowania fizycznego.

6. Przebieg zajęć.

I.    Grupowanie nazw owoców zawierających głoskę oznaczoną przez „o” -analiza słuchowa wyrazów.

-Oglądanie owoców, opisywanie ich kształtów (w całości, po przecięciu na pół, na cząstki) i kolorów.

-Wyszukiwanie na pracach dzieci owoców o kształcie podobnym do litery „o”.

-Przeliczanie owoców na ilustracji, porównywanie liczby owoców – używanie określeń „mnie”, „więcej” , „tyle samo”.

II.     Klasyfikacja owoców i warzyw.

-Podział zgromadzonych w klasie obrazków na owoce i warzywa.

-Klasyfikowanie owoców na kartonikach ze względu na wybrane cechy, np. małe i duże, czerwone i żółte, czerwone i zielone, jabłka i gruszki.

-Dobieranie podpisów do obrazków -czytanie globalne.

III.         Rozmowa o wartościach odżywczych owoców i warzyw oraz sposobach przetwarzania.

-Dlaczego warzywa i owoce są cenne w naszym pożywieniu? -swobodne wypowiedzi na temat wartości odżywczych owoców i warzyw.

-Rozmowa o sposobach utrwalania i przetwarzania owoców i warzyw oraz znanych dzieciom i najbardziej lubianych przetworach i potrawach z owoców i warzyw.

-Układanie ''owocowych'' puzzli. Dzieci w zespołach czteroosobowych układają ilustracje owoców z puzzli. Po ułożeniu dzieci zauważają, że na środku jest napisana litera: nazwa witaminy, którą zawierają owoce, np. jabłko – wit. C, orzech – wit. B, E, pomidor – wit. C, E, pomarańcza – wit. C, banan – wit. B. Nauczyciel podpowiada, co może znaczyć taka litera.

-Smakowanie owoców będących w klasie.

IV.        Porównywanie ilustracji i dorysowywanie brakujących elementów – ćwiczenie spostrzegawczości (zadania z zeszytu ćwiczeń).

V.      Doskonalenie umiejętności różnicowania cech przedmiotów i ustalanie liczebności elementów.

-”Sałatka owocowa” -zabawa orientacyjno - porządkowa. Dzieci losują kartoniki z owocami i określają ich cechy, którymi różnią się przedstawione owoce. Dziecko w środku koła wywołuje dzieci z kartonikami, na których są owoce różniące się jedną cechą, np. duże czerwone i duże zielone jabłko, mała zielona gruszka i duża zielona gruszka. Wywołane dzieci ustawiają się parami, a pozostali uczestnicy zabawy sprawdzają, których owoców jest „więcej”, „mniej” albo czy jest ich „tyle samo”.

VI.        Zajęcia wychowania fizycznego.

-Zabawa ruchowa doskonaląca reakcje na sygnał „Wiewiórki do dziupli” -część dzieci w parach trzyma się za ręce i tworzą dziuple, pozostałe są wiewiórkami. Na hasło „Wiewiórki do dziupli” dzieci wskakują do dziupli, dla jednego dziecka zabraknie. Na hasło „Wiewiórki na spacer spacerują”, bo na poprzednie hasło zająć inną dziuple. Po czasie zmiana osób robiących dziuple i będących wiewiórkami.

-Zabawa ruchowa doskonaląca reakcje na sygnał „Mucha – pająk” -jedno dziecko jest pająkiem, pozostałe dzieci muchami. Na hasło „muchy” latają swobodnie bo po sali, na hasło „pająk” zastygają w bezruchu. Dziecko będące pająkiem obserwuje pozostałe dzieci i wyklucza z gry poruszające się.

 

 

 

 

26.09.2011r

Temat: Warzywny teatrzyk.

1. Cele:

       Określanie położenia przedmiotów w przestrzeni, orientuje się na kartce papieru, określa stosunki wielkościowe.

       Słuchanie ze zrozumieniem tekstu czytanego przez nauczyciela.

       Wyjaśnianie konieczności spożywania warzyw ze względu na ich wartości odżywcze.

       Wykonanie kukiełki z warzyw, zgodnie z instrukcją słowną i obrazkową.

2. Metody:

       pogadanka

       praca z książką

       ekspresyjna

3. Formy pracy:

       zbiorowa

       indywidualna

4. Środki dydaktyczne:

       podręczniki

       obrazki warzyw występujących w tekście J. Tuwima „Warzywa”

       warzywa

       przekrojone na pół ziemniaki i różnej grubości plasterki innych warzyw, goździki i patyczki do szaszłyków, plastikowy nożyk.

5.                  5. Plan zajęć:

I.    Utrwalanie wiadomości z zakresu stosunków przestrzennych, orientacji na kartce papieru oraz stosunków wielkościowych.

II.  Praca z wierszem J. Tuwima „Warzywa”: słuchanie ze zrozumieniem, zabawy rytmiczne, rymy.

III.         Swobodne wypowiedzi na temat konieczności spożywania warzyw, sposobów ich przetwarzania, wartości odżywczych.

IV.        Wykonanie kukiełek w warzyw: planowanie pracy, rozumienie instrukcji wykonania, zasady bezpiecznego posługiwania się ostrymi narzędziami.

V. Podsumowanie zajęć: kończenie zdania „Gdybym miał/a własny ogródek, to chciałbym/chciałabym w nim mieć...” .

6. Przebieg zajęć:

I.    Utrwalenie wiadomości z zakresu stosunków przestrzennych, orientacji na kartce papieru oraz stosunków wielkościowych.

-Określania położenia przedmiotów w klasie, używanie wyrażeń i zwrotów typu: po mojej prawej ręce znajduje się..., przedmioty najwyższe. Najniższe, wyższe od..., niższe niż...

-Używanie określań prawa, lewa w stosunku do osoby stojącej tyłem i osoby stojącej przodem.

-Określanie położenia elementów graficznych na stronie w podręczniku, np. Pietruszka znajduje się na prawej stronie. Kapusta na dole strony. Gdzie jest garnek?

II.  W świecie warzyw i słów – praca z tekstem wiersza J. Tuwima „Warzywa”.

-Słuchanie ze zrozumieniem wiersza.

-Odpowiadanie na pytania dotyczące zrozumienia utworu.

-Zabawy rytmiczne. Rytmiczne wypowiadanie nazw warzyw występujących w utworze i dzielenie ich na sylaby. Ułożenie warzyw zgodnie z ich kolejnością w wierszu i wypowiadanie kolejnych nazw warzyw oraz wyklaskiwanie rytmu. Zmiana układu warzyw (groch na ostatnim miejscu) i rytmiczne wypowiadanie ich nazw oraz wystukiwanie rytmu.

-Zabawy w rymowanie. Podawanie wyrazów rymujących się z nazwami znanych dzieciom warzyw, np. pietruszka – kaczuszka, marchewka – rzodkiewka, buraki – kurczaki. Ponowne wysłuchanie utworu i wyszukiwanie w nim wyrazów rymujących się, np. och – groch.

-Rozmowa na temat warzyw użytych przez kucharkę i przyczyny kłótni.

III.  Swobodne wypowiedzi na temat konieczności spożywania warzyw.

-Oglądanie różnych warzyw i określanie, jaka część rośliny jest przeznaczona do spożycia.

-Próba określenia z pomocą nauczyciela znaczenia słowa warzywo.

-Rozmowa o uprawie warzyw i sposobach ich przetwarzania.

-Nazwanie warzyw, z których robione są ulubione surówki dzieci.

-Podanie propozycji potraw przygotowanych z warzyw wymienionych w wierszu.

-Przypomnienie zasad zachowania higieny podczas przygotowania posiłków.

IV. Wykonanie kukiełek z warzyw.

-Omówienie sposobu wykonania kukiełek według instrukcji obrazkowej.

-Przypomnienie zasad bezpiecznego posługiwania się ostrymi narzędziami: plastikowy nożem, patyczkiem do szaszłyków.

-Zaplanowanie pracy, przygotowanie materiałów i wykonanie prac zgodnie z podaną instrukcją.

V. Podsumowanie zajęć: kończenie zdania „Gdybym miał/a własny ogródek, to chciałbym/chciałabym w nim mieć...” .

 

 

 

 

 

28.09.2011r

Temat: Jak zatrzymać miłe chwile?

1. Cele:

      Słuchanie tekstu czytanego przez nauczyciel i wypowiadanie się na podstawie ilustracji i własnych przeżyć;

      podawanie nazw dni tygodnia;

      naśladowanie ruchem sposobu poruszania się zwierząt;

      prawidłowe posługiwanie się określeniami oznaczającymi stosunki przestrzenne;

      współpraca i zabawa w zespole.

2. Metody:

      pogadanka

      praca z książką

3. Formy pracy:

      zbiorowa

      indywidualna

4. Środki dydaktyczne:

      podręczniki

      plansze z nazwami dni tygodnia

      blok rysunkowy, kredki

5.   5. Plan zajęć:

I.     Poznawanie nazw i kolejności dni tygodnia.

II.  Wysłuchiwanie głosek w nagłosie, ćwiczenia oddechowe.

III. Zabawa naśladowcza. Wykonanie ilustracji skrzata w leśnym otoczeniu.

IV. Słuchanie ze zrozumieniem, kolejność wydarzeń, opisywanie wyglądu, wyodrębnienie postaci realnych i fantastycznych; zasady zachowania w lesie.

V.    Doskonalenie spostrzegawczości, nazwy zwierząt leśnych i roślin, zjawiska typowe dla środowiska leśnego i aktualnej pory roku.

VI. Ćwiczenia grafomotoryczne.

6. Przebieg zajęć:

I.     Poznawanie nazw i kolejności dni tygodnia.

-Stosowanie nazw dni tygodnia: Jaki dzień jest dzisiaj? Jaki dzień był wczoraj? Jaki dzień będzie jutro?

-Doskonalenie umiejętności przeliczania kolejnych siedmiu dni od wskazanego dnia.

II.   Zabawa naśladowcza. Wysłuchiwanie głosek w nagłosie, ćwiczenia oddechowe.

- Naśladowanie ruchem czynności, której nazwa zaczyna się na wskazaną głoskę, np. Co można robić w lesie? Nazwa tej czynności zaczyna się głoską z (zbierać grzyby, jagody).

-Co w lesie mogą robić krasnoludki? - przedstawienie ruchem czynności krasnoludków, np. zbierających rosę na rosołek dla leśnych żuków, wijących nić z łez poranka, chwytających zapachy leśnych jagód na krasnoludkową leguminę.

-Wykonywanie ćwiczeń oddechowych (wciąganie i wydychanie powietrza nosem, ustami, dmuchanie, chuchanie itp.).

III.  Leśny krasnoludek – wykonanie ilustracji skrzata w leśnym otoczeniu.

-Co robi krasnoludek? - swobodne wypowiedzi dzieci.

-Dzieci rysują całą postać zgodnie z własnym wyobrażeniem lub fragment tej postaci, np. spiczastą czapkę za drzewem. Nauczyciel przypomina, by krasnoludek na rysunkach zajmował się czynnościami, które zdaniem dzieci są charakterystyczne dla krasnoludków.

IV.         Słuchanie ze zrozumieniem, kolejność wydarzeń, opisywanie wyglądu, wyodrębnienie postaci realnych i fantastycznych; zasady zachowania w lesie.

-Pogadanka o przygotowaniu do wycieczki do lasu.

-Słuchanie ze zrozumieniem tekstu czytanego przez nauczyciela. Odpowiedzi na pytania sprawdzające rozumienie tekstu.

-Ustalenie kolejności zdarzeń.

-Jak wygląda krasnoludek? - oglądanie rysunków dzieci i opisywanie wyglądu krasnoludka, zwrócenie uwagi na elementy wyglądu krasnoludka powtarzające się na ilustracjach dzieci.

-Czy ktoś widział krasnoludka? - krótkie omówienie, czym jest postać fantastyczna. Wyodrębnienie postaci realnych i fantastycznych w tekście.

-Szukanie odpowiedzi na pytanie Jak możemy zatrzymać miłe chwile?.

-Jak zachowywać się w lesie, by nie spłoszyć krasnoludków i zwierząt? - zagrożenia związane z wprowadzaniem psa do lasu.

V.    Doskonalenie spostrzegawczości, nazwy zwierząt leśnych i roślin, zjawiska typowe dla środowiska leśnego i aktualnej pory roku.

-Uzupełnienie elementów obrazka przez dopasowanie naklejek w kształcie figur geometrycznych.

-Nazywanie zwierząt leśnych i roślin przedstawionych na ilustracji, naśladowanie tych zwierząt.

-Wyodrębnienie zjawisk typowych dla środowiska leśnego i jesieni (barwy, kwitnące wrzosy, babie lato) na podstawie ilustracji.

VI. Ćwiczenia grafomotoryczne.

-Obrysowanie grzybów i ananasa w ćwiczeniach w taki sposób, aby jak najdłużej nie odrywać ołówka.

 

 

30.09.2011r

Temat: W krainie bajek.

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin