3.doc

(87 KB) Pobierz
Wymień współczesne zjawiska patologiczne w miejscu pracy

Wymień współczesne zjawiska patologiczne w miejscu pracy.

 

Zjawiska patologiczne w miejscu pracy należą do patologii społecznych. Według encyklopedii PWN patologie społeczne są to „zjawiska społecznego zachowania się jednostek i grup oraz funkcjonowania instytucji, które pozostają w sprzeczności z wartościami i zasadami aktualnie akceptowanymi przez dane społeczeństwo;”

 

Patologii w miejscu pracy jest wiele. Najgroźniejsze to według mnie mobbing i molestowanie seksualne.

 

*Mobbing – to systematyczne nękanie psychiczne pracownika przez innych pracowników lub przez przełożonego. Może się przejawiać na różne sposoby (upokarzanie, zastraszanie, izolowanie, ośmieszanie, szykanowanie), ale w każdym wypadku narusza godność osobistą i może prowadzić do poważnych zaburzeń. Najgorsze moim zdaniem jest to, że mobbing jest zjawiskiem bardzo powszechnym co oznacza, że zarówno pokrzywdzeni jak i współpracownicy czy kierownictwo nie reagują właściwie i prześladowcy pozostają bezkarni. Myślę, że dzieje się tak dlatego, że każdy boi się utraty pracy. Powinniśmy się jednak dwa razy zastanowić zanim przymkiemy oko na złe traktowanie, bo może to spotkać każdego.

 

*Molestowanie seksualne – może przyjmować formę pewnego rodzaju prześladowania tzn. zalotów czy zaczepek na które pokrzywdzona osoba nie ma ochoty lub może to być jawne żądanie poparte zazwyczaj szantażem (najczęściej szef grozi konsekwencjami takimi jak cofnięcie, premii czy utrata pracy). W pierwszym przypadku może to być zwykłe nieporozumienie, ale w drugim ewidentnie mamy do czynienia z molestowaniem.

 

Oprócz mobbingu i molestowania możemy mieć do czynienia między innym z:

- Pracoholizmem – czyli uzależnieniem od pracy. Zaczyna się zwykle wydłużaniem czasu pracy. Praca staje się najważniejsza i inne rzeczy przestają się liczyć. Jest to bardzo groźna choroba.

- Wypaleniem zawodowym – wiąże się z wyczerpaniem organizmu, stresem zawodowym i niezadowoleniem z pracy

- Stresem zawodowym – stałe napięcie powiązane z pracą zawodową powstające na przykład z nadmiaru obowiązków, konfliktów, monotonności. Prowadzi do nadwrażliwości, złości, a nawet nerwic i depresji

- Ageizmem dyskrymancja ze względu na wiek (najczęściej osób starszych)

- Dyskryminacją na przykład ze względu na płeć, rasę czy orientację seksualną

- Nietolerancją – często dotyczy ciężarnych

- Agresją

- Uległością

- Manipulacją

 

Moim zdaniem oprócz wymienianych wszędzie patologii równie groźne są zwykłe konfilkty. Są one bardzo powszechne i często lekceważone. Mogą przybierać różne formy począwszy od kłótni między dwoma osobami, aż po szersze konflikty. Zawsze dezorganizują pracę i utrudniają współdziałanie. Mogą prowadzić do buntów i strajków czy być początkiem mobbingu.

 

Omów przyczyny i skutki mobbingu i zaproponuj, jak bronić się przed nim.

 

Przyczyny mobbingu

Wydaje mi się, że najbardziej odpowiedzialne za mobbing jest kierownictwo organizacji. Bardzo często mają zbyt wygórowane poczucie wyższości nad pracownikami. Obarczają ich dużą odpowiedzialnością i czasem wydają niedorzeczne polecenia. Mają zwyczaj zatrudniania jak największej liczby pracowników na umowy zlecenie, dzieło, zabierający im poczucie pewności i bezpieczeństwa dodatkowo codziennie podkreślają, „kto jest tu szefem”.

W dzisiejszych czasach ciężko jest znaleść dobrą pracę, więc jeśli w końcu ją mamy to staramy się z całych sił, aby jej nie stracić. To również może się przyczynić do mobbingu ponieważ wykonujemy wszytkie polecenia bez słowa sprzeciwu i niejednokrotnie znosimy złe traktowanie, żeby tylko nie „wylecieć” z pracy.

Źle traktowane są bardzo często osoby odróżniające się od reszty pracowników. Mogą to być niepełnosprawni, osoby o innym kolorze skóry lub orientacji seksualnej.

Skutki mobbingu

Myślę, że negatywne skutki mobbingu ponosi przede wszystkim pokrzywdzony. Bardzo często u takich osób występują objawy wynikające ze stresu np. zmęczenie, napięcie nerwowe, lęki, bóle głowy i brzucha. Może się to odbić na jego psychice i prowadzić do choroby wrzodowej, zawału mięśnia sercowego, astmy lub udaru mózgu, a także różnych zaburzeń psychicznych, a nawet depresji.

Mobbing prowadzi także do wytworzenia się nieprzyjaznej atmosfery w firmie. Obniża to motywację do pracy, pogarszają się relacje między pracownikami.

Firma także ponosi negatywne skutki mobbingu, chociażby częste koszty związane z nową rekrutacją, kryzys i utrata prestiżu firmy, gdy sprawa wyjdzie na jaw.

Jak się bronić przed mobbingiem?

Myślę, że niestety nie ma do końca skutecznego sposobu obrony przed mobbingiem. Rozpoczęcie „walki” z pracodawcą prowadzi donikąd. Kiedy zaczynamy się sprzeciwiać kończy się to najczęściej zwolnieniem, a na drodze prawnej mobbing ciężko jest udowodnić. Moim zdaniem jedynym sposobem jest niedopuszczanie do mobbingu tzn. kiedy tylko zorientujemy się, że stajemy się jego ofiarą uratować nas może jedynie natychmiastowa reakcja. Oczywiście może to doprowadzić do utraty pracy, ale może także powstrzymać pracodawcę od takiego traktowania. Przede wszystkim powinien reagować cały zespół, a nie pojedyńcze osoby.

Jakie są zalety i wady telepracy?

 

Sądze, że zalety i wady telepracy należałoby podzielić na te z punktu widzenia pracodawcy, i te z punktu widzenia pracownika.

 

Zalety telepracy:

 

Z punktu widzenia pracodawcy:

- zmniejszenie kosztów utrzymania stanowiska (czynsz, wyposażenie, obsługa, rachunki)

- zmniejszenie absencji chorobowej i spóźnień (w końcu pracownik i tak siedzi w domu)

- zmniejszenie liczby nadgodzin

- brak problemów typu konflikty między pracownikami

- zwiększona wydajność pracownika

- elastyczność w doborze pracowników (można ich zatrudnić więcej nie martwiąc się gdzie się pomieszczą)

 

Z punktu widzenia pracownika:

- możliwość pracy dla osób mniej mobilnych, takich jak osoby niepełnosprawne, kobiety na urlopach macierzyńskich czy wychowawczych

- elastyczne warunki i czas pracy

- możliwość pracy w domu pozwala więcej czasu spędzać z rodziną

- brak potrzeby dojeżdżania do pracy, co zwłaszcza w dużych miastach i na terenach wiejskich ma ogromne znaczenie

- mniejszy stres wynikający z pracy

- możliwość zamieszkiwania poza wielkimi aglomeracjami miejskimi, co powoduje zmniejszenie kosztów życia

- zmniejszenie kosztów (strój, koszty dojazdu itp.)

Wady telepracy:

 

Z punktu widzenia pracodawcy:

- utrudnione zarządzanie pracą

- utrudniona kontrola nad telepracownikami

- brak zaufania do pracowników

- zmniejszenie bezpieczeństwa informacji

 

Z punktu widzenia pracownika:

- wydłużenie dnia pracy

- poczucie izolacji

- dezorganizacja

- większy wpływ pracy na życie rodziny

- brak możliwości dynamicznego rozwoju kariery

 

Telepraca jest w Polsce stosunkowo nową dziedziną i pracodawcy podchodzą do niej raczej sceptycznie. Jednak jak widać ma ona więcej zalet niż wad i myślę, że z biegiem czasu stanie się bardziej powszechną formą pracy.

 

Sformułuj cele edukacyjne strategii lizbońskiej.

 

Strategią lizbońską nazywamy plan przyjęty przez Unię Eurropejską w 2000 roku. Strategia lizbońska UE jest odpowiedzią Europy na zjawisko globalizacji, rozwoju gospodarki opartej na wiedzy i wzrastającej konkurencji gospodarczej ze strony innych regionów świata. Cele edukacyjne strategii lizbońskiej:

·         rozwój współpracy między szkołami i uczelniami,

·         prowadzących kursy, trenerów,

·         rozwijanie mobilności i wymiany,

·         zwiększenie dostępności do edukacji, zdobycia i utrzymania zatrudnienia,

·         uznawalność tytułów naukowych, kwalifikacji i kompetencji,

·         rozwój kształcenia otwartego i kształcenia na odległość,

·         zachęcanie do zdobywania nowej wiedzy i umiejętności,

·         zbliżenie szkoły i sektora przedsiębiorstw,

·         walkę ze zjawiskiem marginalizacji i wykluczenia ze społeczeństwa,

·         upowszechnienie biegłej znajomości języków obcych – znajomość 3 języków: języka ojczystego i 2 obcych. Nieznajomość języków jest traktowana obecnie jako współczesna wersja analfabetyzmu,

·         równorzędne traktowanie inwestycji materialnych i edukacyjnych.

Sformułowano także konkretne cele rozwoju oświaty na najbliższe 10 lat:

·         Edukacja w Europie osiągnie najwyższy poziom i będzie uznawana za wzór dla całego świata pod względem jakości i dostosowania do potrzeb.

·         Systemy edukacji w Europie będą na tyle kompatybilne, że umożliwią obywatelom swobodną mobilność i korzystanie z różnych ofert kształcenia.

·         Kwalifikacje, wiedza i umiejętności zdobyte w każdym kraju UE będą uznawane we wszystkich krajach w Unii i umożliwią w nich podjęcie pracy zawodowej i dalsze kształcenie.

·         Wszyscy Europejczycy niezależnie od wieku będą mieli możliwość uczenia się przez całe życie.

W celu stworzenia lepszych warunków wymiany doświadczeń i realizowania wspólnych projektów powstały w połowie lat 90. programy współpracy europejskiej, finansowane przez UE. Obecnie głównymi programami edukacyjnymi UE są:

·         Socrates (z programami Comenius, Erasmus, Grundtvig, Lingua, Minerva, Arion, Naric, Eurydice) – adresowany do uczelni, szkół, nauczycieli , instytucji szkolących i doskonalących.

·         Leonardo da Vinci – wspierający działania Unii w zakresie kształcenia i szkolenia zawodowego.

·         Młodzież – przeznaczony dla młodych osób uczących się.

Ponadto Komisja Europejska opracowała kilka Białych Ksiąg, związanych bezpośrednio lub pośrednio z edukacją. Do najważniejszych należą:

·         Biała Księga Kształcenia i Doskonalenia „Nauczanie i uczenie się. Na drodze do uczącego się społeczeństwa” (1995 r.)

·         Biała Księga „Nowe impulsy dla młodzieży europejskiej” (2002 r.)

Udowodnij potrzebę wydawania Suplementu do dyplomu studiów wyższych.

 

Suplement jest dokumentem dołączonym do dyplomu ukończenia studiów wyższych. Jest uszczegółowioną i poszerzoną informacją o przebiegu studiów danej osoby. Zawarte w nim informacje o: dyplomie, poziomie wykształcenia, treści studiów i osiągniętych wynikach, uprawnieniach posiadacza dyplomu oraz dodatkowe informacje o absolwencie dowartościowujące jego wykształcenie (wydane publikacje, zdobyte stypendia poza socjalne, odbyte praktyki, działalność w organizacjach studenckich, itp.).

Suplement jest znakomitym źródłem informacji dla potencjalnych pracodawców bądź władz uczelni o przebiegu studiów i osiągnięciach absolwenta. Dokument ten jest ważny przede wszystkim w poszukiwaniu pracy, zarówno w kraju, jak i za granicą. Pozwala pracodawcy zorientować się, czy dwaj absolwenci tego samego kierunku różnych uczelni mają tę samą wiedzę i umiejętności, oraz pomaga mu wyrobić sobie pogląd na temat ich zainteresowań zawodowych i zaangażowania w inicjatywy ponadobowiązkowe. Pracodawca jest też w stanie je ocenić i porównać z kompetencjami kandydatów z innych krajów Unii Europejskiej.

Moim zdaniem wprowadzenie suplementu do dyplomy było bardzo dobrym pomysłem. Obecnie bowiem w studiowaniu nie liczą się wyłącznie oceny, lecz także cała sfera działań „ponadprogramowych”, które dzięki suplementowi do dyplomu można uwzględnić w oficjalnym dokumencie i nadać im dodatkową wartość.

Omów znaczenie Europejskiego Systemu Transferu i Akumulacji Punktów.

ECTS, czyli Europejski System Transferu i Akumulacji Punktów powstawał w latach 1989-1995 i jest elementem europejskiego programu Erasmus. Jako zbiór procedur został opracowany przez Komisję Europejską, która finansuje i koordynuje większość projektów związanych z wprowadzaniem tego systemu. Wiele krajów wprowadziło przepisy zobowiązujące uczelnie do wdrażania ECTS, a kolejne już podążają w tym kierunku. Dostarcza sposobu pomiaru i oceny wiedzy zdobytej przez studentów.

ECTS został wprowadzony, aby uprościć porównywanie okresów studiów w różnych krajach Unii Europejskiej. Dzięki zastosowaniu punktów ECTS oraz wspólnej skali ocen, system daje możliwość porównywania programów nauczania, a także ułatwia transfer osiągnięć studentów w nauce z jednej uczelni do drugiej. Ułatwia ponadto mobilność studentów na terytorium UE i uznawanie studiów dla celów kontynuowania nauki.

ECTS ułatwia również uczelniom opracowywanie struktury programów studiów oraz ich rewidowanie czy korygowanie. ECTS można stosować w ramach różnych programów i niezależnie od trybu prowadzenia studiów. ECTS podnosi atrakcyjność studiów w Europie dla studentów z innych kontynentów. Jest to możliwe dzięki przyporządkowaniu każdemu z przedmiotów ściśle określonej liczby punktów, która nie odpowiada ocenie ani nie koresponduje z długością czasu spędzonego na uczelni. Podstawą tego przyporządkowania jest założenie, że nakład pracy potrzebny do zaliczenia roku akademickiego odpowiada 60 punktom, czyli 30 punktom na semestr. Punkty ECTS nie zastępują oceny w tym sensie, że każdy student, który zaliczy dany przedmiot, otrzyma jednakową ich ilość. Pojedynczy punkt określa pracochłonność, jaką student musi się wykazać zaliczając dany przedmiot, egzamin, a w konsekwencji - semestr. Przyjmując, że nakład pracy na studiach dziennych w Europie wynosi około 1.500-1.800 godzin rocznie, jeden punkt oznacza 25-30 godzin pracy.
Tak więc, nakład pracy obejmuje całość czasu poświęconego nauce, np. wykłady, seminaria, lektoraty, samodzielną naukę, przygotowywanie projektów, egzaminy, itp.


Skala ocen w/g ECTS:

Ocena

Definicja ECTS

A

wybitne osiągnięcia, drugorzędne błędy

B

powyżej średniego standardu, z pewnymi błędami

C

opanowanie podstawowych treści programowych z szeregiem zauważalnych błędów

D

poziom zadowalający, ale z istotnymi brakami

E

osiągnięcia studenta spełniają minimalne kryteria

F

podstawowe braki w opanowaniu treści nauczania, przedmiot wymaga powtórzenia w całości

 

http://www.kpsw.edu.pl/studia,ects

 

Omów jakie ma znaczenie wprowadzanie zasad bhp w zakładzie pracy.

Bezpieczeństwo i higiena pracy są bardzo ważne w życiu każdej społeczności, ponieważ dzięki nim ludzie mogą uniknąć potencjalnych zagrożeń, które czyhają na nich na stanowisku pracy. W celu zaznajomienia pracowników z zasadami BHP, pracodawcy organizują kursy i szkolenia, które odbywają się w godzinach pracy, więc obecność na nich jest obowiązkiem każdego pracownika.

Przepisy bhp regulują zagadnienia dotyczące zachowania bezpieczeństwa i higieny w trakcie pracy. Dużą rolę odgrywają również instrukcje bhp, ponieważ zawierają one cenne dla pracowników wskazówki. Dzięki obowiązkom nałożonym na pracodawców i pracowników przez przepisy bhp miejsce pracy staje się dużo bezpieczniejsze.

Pracodawca ma na przykład obowiązek organizować pracę w sposób zapewniający bezpieczne i higieniczne warunki pracy i przestrzegać zasad bhp. Musi także oceniać i dokumentować ryzyko zawodowe związane z wykonywaną pracą oraz stosować niezbędne środki profilaktyczne zmniejszające ryzyko. Ważne jest również zapewnienie pracownikom odpowiednich urządzeń higieniczno-sanitarnych oraz dostarczanie niezbędnych środków higieny osobistej, a także zapewnienie środków do udzielania pierwszej pomocy w razie wypadku. Najważniejsze jest jednak zapewnienie przeszkolenia pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przed dopuszczeniem go do pracy, prowadzenie okresowych szkoleń w tym zakresie i informowanie na bieżąco o ryzyku zawodowym, które wiąże się z wykonywaną pracą, oraz o zasadach ochrony przed zagrożeniami.

Pracownik także ma pewne obowiązki regulowane przez przepisy bhp. Przede wszytkim ma przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny oraz przepisów przeciwpożarowych. Musi wykonywać pracę w sposób zgodny z zasadami bhp oraz stosować się do wydawanych w tym zakresie poleceń i wskazówek. Ma dbać o należyty stan urządzeń i narzędzi, a także o porządek i ład w miejscu pracy. Obowiązuje również powinność poddawania się wstępnym, okresowym i kontrolnym badaniom lekarskim.

Jak więc widzimy przepisy bhp sprawiają, że miejsce pracy staje się bezpieczne. Przykre jest to, że często są one lekceważone. Pracownicy biernie uczestniczą w zajęciach, co powoduje, że  ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin