lab cw 3.doc

(34 KB) Pobierz

1.      Zjawiska rodzaje: fizyczne (to przemiany z zachowaniem niezmienionego składu materii. W czasie przebiegu zjawiska fizycznego (np. topnienie, rozpuszczanie) substancje zmieniają swoje własności fizyczne. i chemiczne (reakcje) nazywamy przemiany , w których dokonuje się zmiany istoty i własności materii. Rezultatem takich przemian jest powstawanie substancji o nowych odmiennych własnościach. Przykładem jest spalanie węgla w tlenie.

2.      Substancje są to jednorodne rodzaje materii mające w każdym przypadku określony i niezmienny skład chemiczny (pierwiastek, związek chemiczny). Substancje, które ulegają przemianie w reakcji chemicznej nazywamy substratami a te które powstają w wyniku tej przemiany - produktami reakcji.

3.      Reakcje chemiczne dzielimy według kryteriów: a) typ zachodzącej Przemiany,
b) zdolność do przyłączenia lub oddawania elektronów, c) rodzaj aktywnych cząstek reagujących i mechanizm reakcji, d) stan fazowy substratów i produktów reakcji, e) stan energetyczny reakcji, f) odwracalność reakcji

4.      Reakcja syntezy (przyłączania). Synteza jest reakcja, w której z dwu lub więcej substancji prostych powstaje jedna nowa substancja bardziej złożona: A+B=AB A+B+C=ABC

5.      Reakcja rozkładu (analizy). Pojęcie analizy jest odwrotnością pojęcia syntezy. W reakcjach rozkładu dany związek chemiczny pod wpływem różnych czynników ulega rozkładowi na prostsze atomy lub cząsteczki. AB=A+B. Przykłady reakcji analizy: a)dysocjacja termiczna - rozkład związku chemicznego pod wpływem działania podwyższonej temperatury, b)elektroliza-rozkład związku chemicznego w stanie stopionym lub rozpuszczonym w wodzie pod wpływem działania stałego prądu elektrycznego, c)fotoliza - rozkład związku chemicznego pod wpływem światła, d)radioliza - rozkład związku chemicznego pod wpływem promieniowania jonizującego (promieniowanie rentgenowskie y, kosmiczne, elektronowe).

6.      Reakcje wymiany - są to reakcje, w których poszczególne składniki działających na siebie związków chemicznych ulegają, wymianie tworząc nowe związki chemiczne. Reakcje wymiany można podzielić na dwie grupy: a) reakcje wymiany pojedynczej (podstawiania) A+BC=AB+C . b) reakcje wymiany podwójnej AB+CD=AD+CB.

7.      Reakcje katalityczne są to reakcje, w których bierze udział katalizator czyli substancja wpływająca na kinetykę (przyspieszenie lub spowolnienie) reakcji.

8.      Reakcje atomowe - to reakcje w których reagentami są tylko wolne atomy lub gdy przynajmniej jeden z reagentów występuje w postaci wolnych atomów, które reagują z: cząsteczkami, jonami i wodnymi rodnikami.

9.      Reakcje jonowe - przebiegają pomiędzy jonami przeważnie w roztworach wodnych i w innych rozpuszczalnych polarnych.

10.  Reakcje cząsteczkowe - to reakcje w których reagenty występują w postaci cząsteczek lub reakcje w których przynajmniej jeden z reagentów występuje w postaci cząsteczek I reaguje z: atomami, jonami, wodnymi rodnikami,

11.  Reakcje cząsteczkowe przebiegają w fazie gazowej, rzadziej roztworach rozpuszczalników niepolarnych, są dość powolne.

12.  Reakcje rodnikowe - reakcje te zachodzą wtedy, gdy pod wpływem energii (najczęściej promieniowania elektromagnetycznego) następuje rozbicie trwałej cząsteczki na nietrwałe rodniki. reakcja taka składa się z kilku etapów: tworzenia rodników, reakcja rodnikowa, rekombinacja rodników,

13.  Reakcje homogeniczne (jednofazowe) są to reakcje, w których wszystkie substraty i produkty znajdują się w tej samej fazie np. reakcje w roztworach które całkowicie się ze sobą mieszają lub reakcje zachodzące w całej objętości gazu bez udziału powierzchni granicznej.

14.  Reakcje heterogeniczne (wielofazowe) przebiegają na granicy dwu faz. Reakcje takie zachodzą jeżeli: reagujące substraty znajdują się w różnych fazach, powstający produkt jest w innej fazie niż substraty, substraty reagują ze sobą w stanie stałym i produktem reakcji jest również ciało stałe.

15.  Reakcjom chemicznym towarzyszy wymiana energii z otoczeniem. Może to być energia cieplna, elektryczna lub promieniowania elektromagnetycznego. Reakcje chemiczne przebiegające samorzutnie z wydzieleniem energii nazywamy reakcjami egzotermicznymi. Natomiast reakcje do których trzeba doprowadzać energię nazywamy reakcjami endotermicznymi.

16.  Reakcję nazywamy odwracalną jeżeli w jej wyniku ustala się określony stan równowagi, w którym współistnieją produkty I substraty: A+B=C+D
W reakcjach nieodwracalnych teoretycznie cala masa substratów reakcji ulega przeobrażeniu w produkty. A+BàC+D

Zgłoś jeśli naruszono regulamin