Asertywność – umiejętność kulturalnego odmawiania.doc

(89 KB) Pobierz

KONSPEKT GODZINY WYCHOWAWCZEJ

 

 

Temat: Asertywność – umiejętność kulturalnego odmawiania.

 

 

Cele lekcji:

Wychowawcze:

Uczeń:

·         określa swoje prawa;

·         poznaje samego siebie - swoje słabe i mocne strony;

·         określa emocje towarzyszące poszczególnym sytuacjom życiowym;

·         kształtuje poczucie własnej wartości;

·         rozwija umiejętności współpracy w grupie;

·         kształtuje świadomość własnej odpowiedzialności za podejmowane działania.

Dydaktyczne:

Uczeń:

·         poznaje pojęcia: asertywność, uległość, agresja;

·         rozróżnia poszczególne typy zachowań - agresywne, uległe, asertywne;

·         używa umiejętności asertywnych;

·         ocenia sytuacje wymagające podjęcia decyzji;

·         rozwija umiejętności w wyprowadzaniu i formułowaniu wniosków;

 

Metody pracy: elementy pogadanki, dyskusja.

 

Formy pracy: zespołowa, grupowa, indywidualna.

 

Środki dydaktyczne:

  1. Załączniki:
    1. Opis sytuacji;
    2. Model asertywności;
    3. Zachowania: asertywne, agresywne, uległe;
    4. Kwestionariusz asertywności;
    5. „Prawa asertywne”.

 

Czas realizacji: 1 jednostka lekcyjna.

 

Bibliografia:

·         A. Frączak, I. Pufal-Struzik, Agresja wśród dzieci i młodzieży: perspektywa psychoedukacyjna, Wydawnictwo Pedagogiczne ZNP, Kielce 1996.

·         M. Oleś, Asertywność u dzieci w okresie wczesnej adolescencji, Wydawnictwo: Towarzystwo Naukowe KUL, Lublin 1998.

 

 

 

 

 

 

 

Struktura lekcji

[części, fazy, ogniwa]

Przebieg lekcji

Uwagi o realizacji

1

2

3

I WPROWADZENIE

Czynności organizacyjno- porządkowe.

 

Prowadzący zapisuje na tablicy trzy pojęcia: agresja, asertywność, uległość. Następnie daje uczniom do odczytania opisy trzech sytuacji (załącznik nr 1). Prosi o skomentowanie tych sytuacji oraz pomaga nazwać zaprezentowane w nich postawy:

 

 

 

 

- uczniowie komentują sceny:

SYTUACJA 1 – zachowanie uległe;

SYTUACJA 2 – zachowanie agresywne;

SYTUACJA 3 – zachowanie asertywne;

II OPRACOWANIE MATERIAŁU

Prowadzący pokazuje uczniom model asertywności. Na jego podstawie omawia zachowania agresywne, uległe i asertywne (załącznik nr 2). Następnie rozdaje uczniom karty dotyczące zachowań: agresywnych, uległych, asertywnych (załącznik 3). Wspólne odczytanie i dyskusja: dlaczego zachowujemy się w taki sposób?

 

Prowadzący rozdaje uczniom kwestionariusz asertywności (załącznik nr 4). Uczniowie indywidualnie wypełniają go, następnie porównują swoje odpowiedzi w parach.

Wspólne odczytywanie „Praw asertywnych” (załącznik nr 5).

 

- uczniowie na przykładzie własnych doświadczeń uzasadniają powód, dla którego w różnych sytuacjach zachowujemy się różny sposób.

 

 

 

 

 

 

- kilku ochotników odczytuje wypełniony kwestionariusz.

 

 

 

- uczniowie odczytują „Prawa asertywne”.

III ZAKOŃCZENIE

Na podsumowanie zajęć prowadzący przypomina uczniom, że jeśli nie korzystają z tych praw, to tak, jakby ich faktycznie nie posiadali. Pyta również czy warto być asertywnym..

 

- uczniowie argumentują swoje wypowiedzi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Załącznik nr 1

 

SYTUACJA 1

Młodsza siostra prosi cię, abyś pomógł jej odrobić zadanie domowe z matematyki. Ty akurat uczysz się do ważnego sprawdzianu. Odpowiadasz jej:

- No dobrze, właściwie uczę się do sprawdzianu, ale………….

 

SYTUACJA 2

Kolega z klasy ma pewien problem i prosi cię o radę. Odpowiadasz:

- Skąd mam wiedzieć, jak ci pomóc? To jest twoja sprawa, daj mi spokój!

 

SYTUACJA 3

Trzy tygodnie temu pożyczyłeś koledze kasetę ze swoim ulubionym filmem i do tej pory ci jej nie oddał, chociaż obiecał zwrócić po tygodniu. Dzwonisz do niego i mówisz:

- Przykro mi, że do tej pory nie oddałeś mi kasety. Czy możesz mi ja zwrócić jutro, bo ja też chętnie ja obejrzę?

 

Załącznik nr 2

 

 

 

 

 

 

 



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Załącznik nr 3

 

AGRESYWNOŚĆ

ULEGŁOŚĆ

ASERTYWNOŚĆ

Zachowania:

1. Bronimy własnych praw lekceważąc prawa innych.
2. Dominujemy nad innymi, czasami ich upokarzając. 
3. Nie słuchamy innych. 
4. Podejmujemy decyzje, nie uwzględniając praw innych. 
5. Przyjmujemy postawy wrogie lub obronne.

Zachowania:

1. Lekceważymy własne prawa, pozwalając innym je naruszać.
2. Nie przedstawiamy własnych potrzeb, poglądów i odczuć. 
3. Zachowujemy się nieuczciwie - nasze działania nie pokrywają się ze słowami, co powoduje nagromadzenie się złości i urazów.

Zachowania:

1. Bronimy własnych praw, uznając jednocześnie prawa innych. 
2. Wyrażamy swoje potrzeby, poglądy i odczucia.
3. Nasze stosunki z innymi ludźmi cechuje wiara w siebie.

Przekaz brzmi: 

1. Jak tak uważam - a ty jesteś głupi, skoro myślisz inaczej. 
2. Takie są moje odczucia - twoje się nie liczą. 
3. Tak oto wygląda ta sytuacja. Nie obchodzi mnie, jak ty ją widzisz.

Przekaz brzmi: 

1. Liczy się to, co ty myślisz, nie to, co ja myślę. 
2. Liczą się twoje odczucia, nie moje. 
3. Ważne jest, jak ty widzisz tę sytuację.

Przekaz brzmi: 

1. Takie jest moje zdanie. 
2. Tak to odczuwam. 
3. Tak oto widzę tę 
sytuację. 
4. Chciałbym usłyszeć, jak się z tym czujesz. może uda się nam znaleźć rozwiązanie zadowalające nas oboje.

 

 

 

Załącznik nr 4

 

KWESTIONARIUSZ ASERTYWNOŚCI:

 

Oznacz O te z poniższych sytuacji, w których czujesz się swobodnie, a przez X te, w których czujesz się skrępowany.

 

  1. Słyszysz komplement o swoim wyglądzie.
  2. Słyszysz komplement o czymś, co zrobiłeś.
  3. Odpowiadasz "nie" na prośbę kolegi.
  4. Prosisz nauczyciela, by pozwolił ci później przynieść pracę do-mową.
  5. Przypominasz koledze, że jest ci winien pieniądze.
  6. Umawiasz się na randkę przez telefon.
  7. Umawiasz się na randkę podczas bezpośredniej rozmowy.
  8. Mówisz, że nie przyjdziesz na randkę.
  9. Przyznajesz, że nie miałeś racji.
  10. Bronisz się przed nieuzasadnioną krytyką.
  11. Prosisz kolegę, by ci coś pożyczył.
  12. Nie chcesz jechać samochodem z pijanym kierowcą.
  13. Mówisz koledze, że cię zdenerwował.
  14. Mówisz komuś, że go lubisz.
  15. Zabierasz publicznie głos.

 

 

 

 

 

 

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin