T2.docx

(16 KB) Pobierz

1

 

T: METODY I TECHNIKI BADAŃ PSYCHOLOGICZNYCH.

METODA- zespół czynności, które musi wykonać badacz i procesy, które muszą zajść, żeby dojść do określonego celu (wyniku), którym jest poznanie procesów, zjawisk, czy właściwości psychicznych. Metody badań psychologicznych  dzieli się na: obserwacje, eksperyment,  analizę wytworu, testy.

 

OBSERWACJE- istotną cechą tej metody jest nieingerowanie w przebieg badanych zjawisk, ograniczenie do notowanie ich naturalnego przebiegu. Przedmiotem obserwacji psychologicznych są czynności świadczące o określonych procesach i właściwościach psychologicznych, a więc o spostrzegawczości, zainteresowaniach, myśleniu, potrzeb, uczuciach, dążeniach.

 

Rodzaje technik obserwacji:

  1. Dzienniczki obserwacji
  2. Obserwacja fotograficzna połączona z protokołem- obserwacja ciągła, nieprzerwana, notuje się wszystko co się da w takiej kolejności w jakiej zjawiska występują, w oparciu o język codzienny, bez interpretacji
  3. Próbki czasowe- obserwacja rozbija się na szereg części tzw. próbki. Zwiększa się liczbę obserwacji, określa się kategorię obserwowanych  zachowań, unika się rejestrowania zjawisk zdarzających się wyjątkowo
  4. Próbki zdarzeń- rozpoczęcie i zakończenie obserwacji dyktuje osoba swoim zachowaniem, nadaje się do badania zjawisk rzadko występujących
  5. Skala ocen- posługuje się nią np. nauczyciel- ocena długotrwała, oceny dokonuje się po kilku miesiącach.
  6. Bezpośrednia analiza jednostek zachowania się- ustala się podział zachowania na odcinki, obserwację prowadzi się w sposób ciągły, opisując wyselekcjonowany aspekt zachowania, notuje się tytuł epizodu zachowania, czas trwania epizodu i samo zachowanie.

 

Podział obserwacji:

  1. Z uwagi na zakres
  1. Wycinkowa lub całościowa
  2. Indywidualna lub grupowa
  1. Z uwagi na cel
  1. Dorywcza bez przyjętego celu
  2. Systematyczna, ciągła, która ma określony cel
  1. Z uwagi na postawę badacza
  1. Bierna- obserwator stoi z boku
  2. Czynna- uczestnicząca, obserwator organizuje jakąś cynność

 

Cechy obserwacji:

  1. Obiektywizm- obserwator ujmuje zachowania w rzeczywistym przebiegu, bez wypaczeń, przyjmowania założeń, uprzedzeń, nastawienia emocjonalnego.
  2. Systematyczność
  3. Prowadzona w sposób dyskretny
  4. Musi dotyczy faktów, bez interpretacji
  5. Winna koncentrować się na indywidualnych właściwościach osób
  6. Ujmować zachowania na tle grupy

 

Notowania obserwacji:

              W dzienniczku lub na arkuszu obserwacyjnym podaje się dane personalne, datę, miejsce i czas trwania, wygląd osoby, obserwowaną sytuację.

 

Zdaniem Tyszkowej psychologia rozwojowa:

              1. z PSYCHOLOGII OGÓLNEJ czerpie podstawowe pojęcia i wiedzę dotyczącą właściwości różnych form życia psychicznego. Psychologia rozwojowa umożliwia głębsze zrozumienie genezy zjawisk psychicznych, ich istoty i praw nimi rządzących.

              2. z PSYCHOLOGII SPOŁECZNEJ czerpie wiedzę na temat wpływu uwarunkowań społecznych na rozwój. Psychologia społeczna uwzględnia ustalenie psychologii rozwojowej, dotyczące stanu i zmian rozwojowych psychiki w różnych okresach życia.

              3. psychologia rozwojowa korzysta z PSYCHOLOGII RÓŻNIC INDYWIDUALNYCH, która wzbogaca wiedzę na temat różnic w tempie i rytmie rozwoju oraz w różnych okresach życia.

              4. z PSYCHOLOGII KLINICZNEJ czerpie wiedzę o genezie i ukształtowaniu struktury osobowości, która uległa rozpadowi w               różnych zaburzeniach. Dla diagnozy zaburzeń psychiki i zachowania konieczna jest wiedza o rozwoju i specyfice zachowania człowieka w różnych okresach życia.

              5. psychologia rozwojowa dostarcza też podstaw teoretycznych w badaniach nad procesami nauczania i wychowania. Wzbogaca wiedzę o przebiegu, prawidłowościach i uwarunkowaniach zmian rozwoju, które wpływają na osiągnięcia szkolne i zachowania.

              6. wszystkim dziedzinom PSYCHOLOGII STOSOWANEJ, psychologia rozwojowa dostarcza wiedzy o prawidłowościach zmian rozwojowych. Pozwala na precyzowanie oddziaływań zmierzających do wywołania określonych zmian w psychice i zachowaniu. Psychologia stosowna dostarcza z kolei wiedzy o procesach zmian rozwojowych np. psychoterapia przyczyniła się do sformułowania koncepcji rozwoju psychicznego.

 

Przedmiot badań psychologii rozwojowej jest kompleksowy, sytuuje się na pograniczu nauk:

- przyrodniczych,

- społecznych,

- humanistycznych

 

Wg Tyszkowej psychologia czerpie z dorobku:

- medycyny,

- biologii,

- socjologii,

- antropologii kulturowej,

- pedagogiki,

- językoznawstwa,

- historii,

- nauki o literaturze i sztuce,

- kulturoznawstwa.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin