SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA DZIECI 3- zajęcia otwarte.doc

(79 KB) Pobierz
SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA DZIECI 3- LETNICH

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA DZIECI 3- LETNICH

TEMAT: WIOSENNE KWIATY

Cele dydaktyczne:
• Utrwalenie znajomości nazw wiosennych kwiatów: krokus, przebiśnieg, pierwiosnek, tulipan
• Doskonalenie umiejętności składani obrazka z 3 części
• Rozwijanie twórczej ekspresji ruchowe, muzycznej i plastycznej dziecka
• Utrwalenie określeń dotyczących ilości przedmiotów w zbiorze: więcej, mniej , tyle samo; przeliczanie elementów w zakresie 4

Rodzaje aktywności:
słowna, ruchowa, muzyczna, matematyczna, plastyczna

Środki dydaktyczne: ilustracje przedstawiające kwiaty: krokusy, przebiśniegi, pierwiosnki, tulipany, wazony i kwiaty z papieru, nagranie z płyty CD, emblematy kwiatów w 4 kolorach dla każdego dziecka, obrazki pocięte na części, klej, karton

Przebieg zajęcia:
1. Powitanie : Bardzo pięknie witam was
Na zabawę nadszedł czas
W prawo krok, w lewo krok
Potem obrót, uścisk rąk

Już rączkami klap, klap, klap
Już nóżkami kłap, kłap, kłap
W prawo krok, w lewo krok
Potem obrót, uścisk rąk.
2. Zagadki słowne o kwiatach – wprowadzenie do tematu zajęć

Jeszcze wszystko uśpione,
Jeszcze nic nie rośnie,
A on śnieg przebija
I mówi o wiośnie.
Przebiśnieg

Za nim żółtym kolorem
Pozdrawiając wiosnę
Zjawił się wieczorem
Słoneczny...
Pierwiosnek
Na górskiej polance,
Zakwitam co roku,
Rosnę tez w ogródkach,
Nazywam się ....
Krokus

Jak ten kwiat się nazywa
Co słowo „pan” w nazwie ukrywa?
Tulipan
Dzieci odgadują rozwiązanie i wyszukują ilustracje przedstawiające w/w kwiaty.

3. „Rośniemy” – zabawa ruchowa przy muzyce z płyty CD. Dzieci są maleńkimi cebulkami, z których wyrosną kwiaty – siad skulny. Przy akompaniamencie muzyki bardzo powoli zaczynają rosnąć podnosząc się do góry coraz wyżej. Unosząc ręce i stojąc na placach dzieci „kwiaty” kołyszą się, wystawiając główki do słońca. Po chwili znów powoli wracając do wcześniejszej pozycji.

4. „Liczymy tulipany” – przeliczanie elementów, porównywanie ich liczebności. Na tablicy przyczepione są 3 wazony z tulipanami: w pierwszym jest 1 kwiatek, w drugim 2, a w trzecim 3 kwiaty. Dzieci kolejno przeliczają, porównują gdzie jest więcej, a gdzie mniej>
• Ile jest kwiatów czerwonych, żółtych, pomarańczowych?
• Których jest najwięcej?
• Których najmniej?
• Ile jest wszystkich kwiatów?
Nauczycielka pokazuje jeszcze jeden kwiatek czerwony:
• Do którego wazonu włożę ten kwiat?
• Ile będzie teraz?
• Których kwiatów jest tyle samo?

5. „Taniec kwiatów” – zabawa ruchowa przy muzyce z płyty CD. Dzieci otrzymują naklejki – emblematy kwiatów w czterech kolorach: żółty, czerwony, niebieski, zielony. Gdy gra muzyka dzieci tańczą swobodnie, gdy muzyka ucichnie wykonują polecenie nauczycielki:
• Tańczą tylko kwiaty czerwone.....
• Kwiaty w jednym kolorze tworzą koło i tańczą razem
Zabawa powtarzana jest kilkakrotnie.

6. „Mój kwiatek” – układanie obrazka z 3 części. Naklejanie obrazka na karton przy użyciu kleju. Odgadywanie nazwy kwiatów.
7. Prezentacja ukończonych prac, każde dziecko wymienia nazwę swojego kwiatu.

 

 

rodziców w grupie 3-latków

TEMAT ZAJĘCIA: „Uczta owadów na łące” – utrwalenie umiejętności posługiwania się liczebnikami głównymi 1-2-3 oraz znajomości podstawowych kolorów.

CELE OGÓLNE:
-klasyfikowanie zbiorów różnych przedmiotów na podstawie wybranej cechy,
-porównywanie liczebności tworzonych zbiorów i posługiwanie się określeniem „tyle samo”,
-rozumienie pojęcia liczby w zakresie dwóch-trzech , posługiwanie się liczebnikami głównymi 1,2,3,
-bogacenie słownictwa dzieci w kontaktach z przyrodą.

CELE OPERACYJNE:
Dziecko:
- zna podstawowe kolory: czerwony, zielony, niebieski, żółty,
- potrafi segregować przedmioty ze względu na wspólną cechę: kolor,
- potrafi przeliczać elementy zbioru,
- potrafi skupić uwagę na krótką chwilę,
- rozumie i wykonuje polecenia nauczyciela.

FORMA PRACY: -indywidualna jednolita,
-grupowa jednolita,

METODY PRACY: czynne – samodzielnych doświadczeń, kierowania własną aktywnością dziecka, zadań stawianych dziecku, ćwiczeń,
oglądowe – przykładu,
słowna – rozmowy, opowiadania, żywego słowa,

POMOCE: emblematy dla każdego dziecka i rodzica z postaciami motyli, biedronek, pszczółek wykonane z papieru, duże obręcze w trzech kolorach (czerwonym, żółtym, niebieskim), emblematy do oznaczenia krzesełek, mały stoliczek, plastikowe, zabawkowe talerzyki, kubeczki, łyżeczki, noże i widelce, magnetofon, płyta z nagraniem „Wiosna” – Vivaldiego, pasy tapety, papierowe kwiatuszki i motylki, ciasteczka.
MIEJSCE ZAJĘCIA: sala przedszkolna

PRZEBIEG ZAJĘCIA:

1.Powitanie – „Witam Was” – zabawa integrująca grupę (witam dzieci, które mają dobry humor – niech zaklaszczą, witam dzieci, których rodzice dzisiaj przyszli – niech podskoczą, witam....)

2.Zabawa ruchowa „ Znajdź mnie” - ćwiczenie spostrzegawczości podczas odszukiwania w sali ukrytych motyli, pszczółek, biedronek.

3.Umieszczenie na tablicy ilustrującej łąkę odnalezionych owadów, zgodnie z treścią rymowanek.
Motylki lekkie fruwają nad łąką,
w dole są kwiaty, a w górze jest słonko.

Pszczółki żółte fruwają nad światem,
myślą, że słońce jest dużym kwiatem.

Biedroneczka czerwona w trawie się błąka,
myśli, że kwiaty to małe słonka.

4.Zabawa ruchowa „Odszukaj mamę” (z wykorzystaniem dużych obręczy).

5.Zagadki słowne „ Jacy goście przyjdą na ucztę ?” – kojarzenie opisu słownego z rozwiązaniem zagadki – biedronka, pszczółka, motyl.
- Lata nad łąką w czerwonej kapotce, a na tej kapotce jest kropka przy kropce. (biedronka)
-Ponad łąką leci w świat, a skrzydełka ma jak kolorowy kwiat. (motyl)
-Ma żółte i czarne paseczki, lata nad łąką i głośno bzyczy kiedy grzeje słonko. (pszczoła)

6.Przygotowanie dla gości zastawy stołowej – dobieranie odpowiedniego koloru kubeczka, talerzyka, łyżeczki, noża i widelca – przeliczanie w zakresie trzech.

7.Zabawa ruchowa „Bal na łące” – dobieranie się w pary według emblematów i dowolny taniec do muzyki.

8.Wykonanie wiosennej łąki wspólnie z rodzicami – naklejanie gotowych elementów na pasie tapety – praca w grupie

 

 

 

 

OBSZAR: Edukacja kulturowo – estetyczna

 

GRUPA DZIECI:3 – latki

 

TEMAT: Kolorowe kwiaty, kolorowe motyle – wiosna na łące

 

CELE OGÓLNE:

- dostrzeganie zmian o charakterze estetycznym w otoczeniu przyrodniczym związanych z aktualną porą roku – wiosną (bogactwo kolorów: barwne skrzydła motyla, kolorowe kwiaty);

- zapoznanie z owadem wiosennym – motylem (kolorystyka, sposób poruszania się, odżywianie)

 

METODA:

            - aktywizująco – twórcza (czynna): zadania do wykonania

            - poglądowa – ilustracje, wykonane rekwizyty

- słowna: opowiadanie, krótkie wypowiedzi, pogadanka

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

Sytuacje edukacyjne

Cele operacyjne

Środki dydaktyczne

1. Powitanie zebranych gości (rodziców) piosenką pt. „Już wiosna nadchodzi”, krótka rozmowa z dziećmi nt. treści piosenki i aktualnej pory roku

 

2.”Wycieczka na łąkę” – nauczycielka zaprasza dzieci do wycieczki na łąkę w celu poszukiwania wiosny i wszystkiego, co razem z nią przychodzi. Każde dziecko otrzymuje znaczek (kwiat) w określonym kolorze – symbol przedszkolaka. Dzieci formują kolorystycznie pociąg i śpiewając piosenkę wyjeżdżając na wycieczkę.

 

 

3. Zabawa w poszukiwanie oznak wiosny. Zadaniem dzieci (po przybyciu na łąkę) jest wskazanie jak największej liczby motywów wiosennych znajdujących się w przedszkolnej sali. Oglądanie ilustracji przedstawiających kolorową wiosnę

 

 

 

4. Zabawa z chustką animacyjną pt. „Rozsiewamy kwiaty”. Dzieci trzymają chustę, na której znajdują się kolorowe kwiaty. Zadaniem dzieci jest delikatnie kołysać chustą tak, aby kwiaty nie rozsypały się. Na sygnał „do góry” dzieci gwałtownie unoszą ręce wysoko i tym samym rozsiewają kwiaty na łące. Rozsiane kwiaty należy pozbierać i umieścić we właściwym koszyku (wg. wskazanego koloru)

 

5. „Łąkowy obrazek”- nauczycielka zaprasza dzieci przed sztalugi, na których umieszczona jest czysta kartka. Opowiada krótką historię o obrazku, który kiedyś przedstawiał kolorową łąkę, lecz został zaczarowany i wszystko, co na nim było gdzieś zaginęło. Na szczęście ktoś to odnalazł powkładał do kolorowych kopert i przyniósł do przedszkola prosząc dzieci o pomoc. Zadaniem dzieci jest umieścić elementy we właściwym miejscu. Dziecko prosi o wyjęcie elementu z koperty (podając jej kolor) otrzymany element nazywa, podaje jego kolor i przykleja do kartki tworząc wspólnie łąkowy obrazek.

 

6. Zabawa ruchowa orientacyjno – porządkowa „Tańczące kwiaty” – dzieci (kwiaty) tańczą na łące w rytmie słuchanej muzyki. Na wyznaczony sygnał (pauza w muzyce) dobierają się w pary wg. koloru kwiatów

 

7. „Motylkowa historia” – nauczycielka opowiada dzieciom historię o dwóch motylach obrazując opowieść przygotowanymi wcześniej papierowymi sylwetami małego motyla żółtego i dużego motyla wielobarwnego. Następnie zadaje pytania:

- kto przybył na łąkę?

- jak wygląda motyl, który pierwszy przyfrunął na łąkę?

- jak wygląda motyl, który przyfrunął później?

-co motyle robiły na łące?

 

 

 

8. Oglądanie ilustracji przedstawiających różnokolorowe motyle – swobodna rozmowa nt. oglądanych ilustracji

 

9. Zabawa z kolorami – czarowanie wody w celu uzyskania różnych jej kolorów. Zadaniem dzieci jest zabarwienie czystej wody niewidocznym kolorem farby, a następnie podanie nazwy uzyskanego koloru wody.

 

10. Praca indywidualna przy stolikach przy akompaniamencie muzyki – malowanie białych płatków kwiatowych na wybrany przez siebie kolor jednolity lub wielobarwny. Wręczenie kolorowego kwiatu przybyłemu rodzicowi i wspólnie z nim umieszczenie go na dużym arkuszu zielonego papieru symbolizującego łąkę. Dorysowanie zielonych listków do przyklejonego kwiatu.

 

11. Nagrodzenie dzieci za wspólną zabawę i pracę słodkimi nagrodami, podziękowanie rodzicom za przybycie i udział w zajęciu oklaskami, pożegnanie przybyłych gości piosenką

 

 

 

 

 

Dziecko:

- zna i śpiewa piosenkę

 

 

 

- prawidłowo formuje rząd

- zna kolory i uwzględnia wskazywaną kolorystykę w ustawieniu

 

 

 

- jest spostrzegawcze

- prawidłowo wskazuje poszczególne elementy właściwie określa ich kolor

- dostrzega piękno kolorów wiosennych

 

 

- współdziała w grupie

- reaguje na ustalony sygnał

- umieszcza element we właściwym miejscu

 

 

 

 

 

 

- zna kolory kopert

- wie, co dany element symbolizuje podaje właściwy kolor

- wie, w którym miejscu na kartce należy przykleić dany element układanki

 

 

 

 

 

 

 

 

- właściwie odnajduje swoja parę

- porusza się w rytmie słuchanej muzyki

 

 

 

- uważnie słucha historyjki

- poprawnie odpowiada na zadawane pytania

- wie jak wygląda motyl, czym się żywi jak się porusza

- stosuje pojęcie: „kolorowy”

 

 

 

 

 

 

 

- ogląda ilustracje

- dostrzega piękno i wielobarwność motyli

 

- prawidłowo podaje nazwę otrzymanego koloru

 

 

 

 

- dba o estetykę pracy

- doprowadza rozpoczętą pracę do końca

 

 

 

 

 

 

 

- jest dumne z własnych osiągnięć

- żegna się z przybyłymi gośćmi

- kaseta z nagraniem

 

 

 

- kwiaty w 3 kolorach

 

 

 

 

 

 

 

 

- kwiaty,

- chmurki,

- słońce,

- motyle

- ilustracje

 

 

 

 

- chusta animacyjna

- kwiaty w 3 kolorach wycięte z kartonu

 

 

 

 

 

- sztalugi

- klej

- kolorowe koperty z elementami (kwiaty, słońce, chmury, trawa)

 

 

 

 

 

 

 

- kaseta z nagraniem Vivaldiego „Wiosna”

 

 

 

- sylwety motyli

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

- ilustracje

- album z owadami

 

- naczynia z wodą

- farby, pędzle

 

 

 

 

- farby,

- pędzle,

- szablony kwiatów

- utwór Straussa „Odgłosy wiosny”

 

 

 

- kaseta z nagraniem

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dzisiaj stronę odwiedziło już 35 Odwiedzający (50 Wejścia) tutaj!

 

KONSPEKT ZAJĘĆ OTWARTYCH DLA RODZICÓW: "Wiosenne zabawy na łące".

-n+


 

KONSPEKT ZAJĘCIA OTWARTEGO DLA RODZICÓW


DATA: 25.03.2010 r.
GRUPA: 3-4latki
PROWADZĄCA: Edyta Płaszczyca

ZAGADNIENIE PROGRAMOWE: Uwrażliwienie na świat przyrody
...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin