Wielkanocne Przepisy i Dekoracje.docx

(469 KB) Pobierz

Wielkanocne Przepisy i Dekoracje

Jajka na zimno


Jajka brązowe
6 jajek na twardo, 1,5 szklanki sosu sojowego, łyżeczka mielonej papryki, 50 ml wódki, 2 łyżeczki cukru.

Sos sojowy zagotować z papryka i cukrem, dolać wódkę. Włożyć jajka i gotować przez 10 minut pod przykryciem. Potem zostawić w garnku do wystygnięcia.

Jajka mozaika

4 jajka, 1 łyżka kurkumy
Jajka ugotować na twardo. Obtłuc skorupkę tak aby była równomiernie popękana.
Do garnka z gorącą woda wsypać kurkumę i włożyć jajka. Przez kilka minut podgrzewać na małym gazie UWAGA nie gotować.
Po ostudzeniu obrać jajka. Podawać na zimno.Jajka ugotować na twardo. Obtłuc skorupkę tak aby była równomiernie popękaną.
Do garnka z gorącą woda wsypać kurkumę i włożyć jajka. Przez kilka minut podgrzewać na małym gazie UWAGA nie gotowac.
Po ostudzeniu obrać jajka. Podawać na zimno.


Pikantne przepiórcze jajka

30 jajek przepiórki ugotowanych na twardo, 1 cebula, 3 szklanki octu, lyzka miodu, łyżka ziół prowansalskich, laska cynamonu, 15 goździków, pól lyzeczki kolendry, 4 ziarna pieprzu, 5 ziaren ziela angielskiego, łyżeczka posiekanego świeżego imbiru

Ocet zagotować z cynamonem, goździkami, pieprzem i zielem angielskim. Dodac miód, zioła prowansalskie i imbir i gotować przez ok. 7 min pod przykryciem na małym ogniu, ostudzić. Cebule pokroić w plasterki i układać w słoiku warstwami cebule i jajka. Zalac zalewa i wstawić na tydzien do lodówki. Mozna przechowywać przez ok. 1 miesiąc. Używać do dekoracji innych potraw.

 

Jajka na ciepło


Jajka z farszem pikantnym

4 jajka, 2 łyżki masla, 1 lyzka smietany, natka, rzeżucha, tarta bulka, 1/2 niewielkiego ogórka kiszonego, 3-4 rzodkiewki, 1 łyżeczka musztardy, sól, pieprz.

Jajka ugotować na twardo. Ostrym nożem nie obrane jajka przekroic na polówki. Ze skorupek wyjąc białka i żółtka. Pokroić w drobna kostke. Szczypiorek, rzeżuchę ogórek i rzodkiewki drobno posiekać. Wszystko wymieszać dodając śmietanę i 1 łyżkę masła oraz sól i pieprz do smaku. Masa napełnić skorupki. Na patelni rozgrzać pozostałe masło. Jajka obsypac tarta bulka i smażyć aż nabiorą złotego koloru. Podawać na cieplo.

Jajka z łososiem

6 jajek, 25 dag wędzonego łososia w plasterkach, 2 łyżki masła, sól i pieprz, cytryna
1/3 łososia pokroić w cienkie paseczki i obsmażyć na maśle. Wbić jajka i smarzyc aż się zetną mieszając od czasu do czasu, dodać sól i pieprz. Przybrać pozostałym łososiem, pokropić cytryna

Jajka zapiekane z ryba

4 jajka na twardo, 20 dag filetów z dorsza, 2/3 szklanki smietany 18%, 1/3 szklanki bulionu, 10 dag startego żółtego sera,1 lyzka natki pietruszki, 2 lyzki soku z cytryny, masło do smarowania formy, sól, pieprz

Filety z dorsza skropić cytryna i gotować w bulionie przez ok. 15 min. Wyjac filety, a bulion gotowac dalej, aż zostanie ok. 40 ml. Jaja przekroić na polówki i wyjąc żółtka.Filety posiekać i utrzeć na masę z żółtkami, sola pieprzem i sokiem z cytryny. Mase rybna nałożyć do białek. Bulion wymieszać ze śmietana. Żaroodporny półmisek wysmarować masłem nalać sos i ułożyć na nim jajka. Posypać żółtym serem i zapiekać przez 15 minut. Podawać na gorąco.

 

S M A C Z N E G O !!

 

 

 

Jajka w zielonym sosie
 

4 jajka, 2 dymki, pęczek szczypiorku, 2 garście kiełków rzodkiewki, 2 pomidory, 4 łyżki oliwy z oliwek, 1 łyżka soku z cytryny, sól, pieprz, 2 ząbki czosnku.


Jajka ugotować na twardo, ostudzić i pokroić w plasterki.
Dymki bez szczypioru pokroić w talarki. Pomidory pokroić w półplasterki, szczypiorek posiekać drobno. Czosnek przecisnąć przez praskę, rozetrzeć z solą. Dodać oliwę, sok z cytryny, pieprz i dwie łyżki przegotowanej wody dokładnie rozmieszać.

Kiełki ułożyć na półmisku, na nich pomidory, jajka i dymkę. Posypać szczypiorkiem i zalać sosem.
Jajka ugotować na twardo. Obtłuc skorupkę tak aby była równomiernie popękana.
Do garnka z gorącą wodą wsypać kurkumę i włożyć jajka. Przez kilka minut podgrzewać na małym gazie

UWAGA - nie gotować.
Po ostudzeniu obrać jajka. Podawać na zimno.


[Obrazek: 36a7e77225830a40.gif]
Jajka z farszem pikantnym
 

4 jajka, 2 łyżki masła, 1 łyżka śmietany, natka, rzeżucha, tarta bułka, 1/2 niewielkiego ogórka kiszonego, 3-4 rzodkiewki, 1 łyżeczka musztardy, sól, pieprz.
 

Jajka ugotować na twardo. Ostrym nożem nie obrane jajka przekroić na polówki. Ze skorupek wyjąć białka i żółtka. Pokroić w drobną kostkę. Szczypiorek, rzeżuchę ogórek i rzodkiewki drobno posiekać. Wszystko wymieszać dodając śmietanę i 1 łyżkę masła oraz sól i pieprz do smaku. Masa napełnić skorupki. Na patelni rozgrzać pozostałe masło. Jajka obsypać tartą bułką i smażyć aż nabiorą złotego koloru. Podawać na ciepło.

[Obrazek: 67a2c24912ecdb86.gif]

Sos ziołowy
 

Pęczek szczypiorku, pęczek koperku, pęczek bazylii,1/4 ogórka, 4 łyżki majonezu, 5 łyżek jogurtu naturalnego, 4 łyżki śmieany 22%, ząbek czosnku, jajko na twardo, sól, pieprz.
 

Jajko posiekać , wymieszać ze śmietaną , majonezem i jogurtem. Czosnek przecisnąć przez praskę lub posiekać i rozetrzeć z sola. Dodać do sosiku. Szczypiorek, koper i brezylie posiekać. Ogórka pokroić w drobna kostkę - dołożyć do sosu. Dodać sól i pieprz do smaku

[Obrazek: 94058f905f569deb.gif]


Sałatka z marynatami
 

Mała kapusta pekińska, 1 słoika marynowanych patisonów miniaturowych, 4 gruszki marynowane, 15 dag rokpola, 3 łyżki posiekanych orzechów włoskich, sok z cytryny, 5 łyżek oliwy z oliwek, sól, pieprz.
 

Kapustę pokroić w wąskie paski. Patisony w plasterki. Gruszki i rokpol pokroić w kostkę. Składniki delikatnie wymieszać. Posypać orzechami włoskimi i polać oliwa z oliwek wymieszana z sokiem cytrynowym, sola i pieprzem.
 
[Obrazek: 4427d39755eec2e8.gif]



Żur postny
 

  2 marchewki, 1 pietruszka, 1 selera, 1 pora, grzyby suszone, 1 litra zakwasu na żur (gotowego w butelce), 2 ząbki czosnku, 4 ziemniaki, sól
 

W 1 litrze wody ugotować marchewki, pietruszkę, selera, pora i suszone grzyby. Wywar odcedzić dolać zakwas. Zagotować i dołożyć zmiażdżone ząbki czosnku i ziemniaki obrane i pokrojone w kostkę. Gotować aż ziemniaki będą miękkie. Postolić do smaku.
 
Smacznego

[Obrazek: 94096a08624ce7b6.jpg] 

 

 

 

 

 

 

Święta Wielkiej Nocy a szczególnie Niedziela Wielkanocna, to przede wszystkim czas zadumy, poprzedzający je post. Są to największe święta katolickie upamiętniające zmartwychwstanie Jezusa, obchodzone przez wszystkie wyznania chrześcijańskie. Poprzedzający ją tydzień nazywany jest Wielkim Tygodniem. Oprócz przygotowań duchowych, które czyni każdy z nas w głębi swojej duszy, zaczyna się maraton przedświąteczny. Mamy dla Was kilka ciekawych pomysłów na dekoracje wielkanocne jajek, stołu. Napiszemy jak zaprosić wiosnę na święta do domu.

Kiedy obchodzimy Wielkanoc
Święta Wielkanocne są świętami ruchomymi.
Ustalono, że będzie się je obchodzić w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca.



Pomysły na dekoracje Wielkanocne.
Wielkanoc bez jajek? Święconki? Baranka? To niemożliwe! Zachęcamy, byś w tym roku spróbowała nowych pomysłów! Piszemy jak zmienić detale, jak modnie nakryć stół, pokażemy ci również jak zrobić przepiękne pisanki i wyeksponować je.

http://loczek.pl/galery/wielkanoc03.jpg

Ten pomysł jest także wspaniałą zabawą. Dzieci będą zachwycone kolorowymi zajączkami, lub barankami. Korpus robimy z masy papierowej. Kolorową pociętą „rafie” (można kupić w każdej kwiaciarni). Na masę papierową nawijamy kilka warstw, tak by pokryć całego zajączka lub baranka. Takie zadanie możesz zlecić swoim dzieciom. Będzie to dla nich nie lada atrakcja, a dla Ciebie chwila wytchnienia.


Świąteczny ogród w domu.

Świeże kwiaty dodają uroku, jednak co zrobić, by wyglądały efektownie i inaczej? Jeśli lubisz tulipany to na szklanej płaskiej paterze możesz utworzyć przepiękną kompozycję przycinając tulipany przy główkach. Przyozdób je zielonożółtymi gałązkami, taka patera kwiatów, rewelacyjnie będzie wyglądać na stole lub komodzie.

Rzeżucha

To stary, ale dobry pomysł na dekorację. Pamiętaj, by posadzić ją odpowiednio wcześnie, by móc na święta cieszyć się jej widokiem. Tu możesz rozwinąć swoją wyobraźnię, wystarczy troszkę namoczonej waty i rozsypane ziarenka rzeżuchy. Możesz ją posadzić w czarnym lub żółtym pojemniku, gdy już wyrośnie, wetknąć w nią kurczaczki, maleńkie żółte z dodatkiem czerwieni, będą wyglądać uroczo

Szafirki

W kwiaciarniach przed świętami roi się od dekoracyjnych kwiatów, którymi możesz przystroić swoje mieszkanie, tulipany, róże, pierwiosnki, szafirki. Te ostatnie są bardzo dekoracyjne zwłaszcza jeśli postawisz je w jednym rzędzie tworząc mini ogródek w ładnych osłonkach, lub doniczkach o żywych kolorach. Takie dekoracje możesz wykonać z kwiatów jakie lubisz, możesz posłużyć się tu swoją wyobraźnią i stworzyć przepiękną dekorację.

Nakrycie stołu
Na poniższych zdjęciach zaprezentowałam moje domowe pomysły. Mimo tego iż mając tylko jedną zastawę, właściwie zawsze mój stół wygląda inaczej, tak naprawdę drobiazgi takie same jak co roku: jajeczka, zajączki, ozdobne serwety zwijane i układane w przeróżny sposób. Cała tajemnica tkwi w oryginalnej aranżacji! Wystarczy zmiana obrusu lub dodatków. Zamiast szyfonu użyłam czerwonego obrusu, zielonego i tradycyjnego białego. Ogromną rolę odgrywają tu serwetki, świeczki, kwiaty. Nie używałam zbyt skomplikowanych rozwiązań, jednak dekoracja stołu za każdym razem zmienia się diametralnie. Zamiast kwiatów ciętych użyłam barwinku, kolorowej rafii, orzechów, kwiatów w ładnej doniczce. Mam nadzieję, że zainspirują Was moje pomysły i sięgniecie po rozwiązania, które macie pod ręką. Każda z nas ma zmysł estetyczny. Trzeba go tylko rozbudzić.

Może być tradycyjne, czyli biały obrus, biała zastawa z dodatkiem kolorowych dekoracji np.: serwetek lub świec.

http://loczek.pl/galery/wielkanoc06.jpg

Jednak jeśli pragniesz czegoś innego, to mamy coś dla Ciebie! Zachęcamy do troszkę innego podejścia. W wiosenny Wielkanocny poranek, świetliste pastele, sprawią, że wyda się on magiczny! Zamiast białego obrusu użyj szyfonu, super modny jest teraz róż.

http://loczek.pl/galery/wielkanoc07.jpg<

http://loczek.pl/galery/wielkanoc08.jpg

By dopełnić całości z wykrochmalonych serwet utwórz zajączki. Jak to zrobić?

Potrzebne będą Ci dwie serwety, dobrze wykrochmalone. Z jednej formujesz zwierzę, a z drugiej uszy i zestawiamy z korpusem. Tak przygotowane ustawiamy na nakryciach. Kolor proponuję niebieski lub odcień błękitu. Świeczki to szalenie dekoracyjny pomysł. Do takiego zestawienia idealnie będą pasować świeczniki w formie rozchylonych główek żonkili. Zastawa może pozostać biała. W takim zestawieniu będzie, pięknie wyglądać.

http://loczek.pl/galery/wielkanoc04.jpg

http://loczek.pl/galery/wielkanoc05.jpg

Pisanki, kraszanki, wielobarwne lub jednolite. Z wzorkami, szlaczkami staną się jedną z najpiękniejszych dekoracji naszego Wielkanocnego stołu.

http://loczek.pl/galery/wielkanoc01.jpg

http://loczek.pl/galery/wielkanoc02.jpg


Słodziutkie malunki -Wydmuszki

Ozdabiamy je delikatnymi malunkami, kwiatkami i wzorkami o nieco naiwnych wzorach, robiąc to na wydmuszce. Przez środek możesz przewlec nitkę lub gumkę, by zawiesić je np.: na gałązkach, które przyniesiesz do domu na święta, idealne będą się komponować z baziami.

Jajko FABERGE

Szukając inspiracji wpadłam na pomysł zrobienia małych kopii „jajek Fabergé ”. Nadworny złotnik cara Aleksandra III Piotr Fabergé , stworzył słynną kolekcję przepięknych, wykonanych ze złota, bogato zdobionych jajek. Nasze też mogą je przypominać. Jajka oklejamy kolorową bibułką lub malujemy farbą na jednolity kolor. Zdobimy je za pomocą koralików, diamencików. Tworzymy na pisance bajeczne wzory i ornamenty. To praca dla wytrwałych. Jednak efekt jest zaskakujący zachęcam do zrobienia choć jednego takiego jajka.

Proste zdobienie pisanek

Jeśli nie masz czasu lub nie lubisz bawić się w ozdabianie jajek, skorzystaj z gotowej foli. Najlepsze będzie jajko o białej skorupce. Nakładamy na jajko folię i zanurzamy w gorącej wodzie. Po wyjęciu na powierzchni jajka pozostaje barwny nadruk. Jaki? To już zależy od Ciebie!
Jeśli chcesz pójść na łatwiznę, postaw na bogactwo wzoru i koloru, ciekawe będą pisanki we wzory geometryczne, lub motywy roślinne. Możesz użyć foli z nadrukiem, ale możesz też zabawić się w artystę i z pomocą wyobraźni stworzyć, własne dzieło stuki!
[Ewelina Lichman]

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jajko na balonie

Ozdoba nie tylko na Wielkanoc
Jedną z modniejszych ozdób Wielkanocnych które możesz zrobić w domu jest piękne barwne jajo! Możesz powiesić je w dowolnym miejscu lub położyć na widocznym miejscu. Potrzebna będzie nam kolorowa mulina, krochmal, piórka, sztuczne kwiaty i balon.

Jak to zrobić?

Nadmuchujemy balon. Na balon nawijamy w dużej ilości kolorową mulinę, przeplatając kolory, aby było ono barwne Można też zrobić jednokolorowe np.: zielone.

Tak owinięty balon z muliną zanurzamy w krochmalu i pozostawiamy do wyschnięcia.

Kiedy krochmal wyschnie, spuszczamy powietrze z balonu i zostaje nam piękne barwne jajko do którego przyczepiamy inne dekoracje, piórka, kwiatki, koraliki. Inwencja należy już do Ciebie.
To rewelacyjna zabawa nie tyko dla dzieci, ale i my dorośli możemy się wykazać i razem z naszymi pociechami przygotować ciekawe ozdoby Wielkanocne.

Loczek.pl - ozdoby wielkanocne 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jeśli zanudziły Cię standardowe przepisy Wielkanocne przepisy i szukasz pomysłu na świąteczne smakołyki, zobacz co polecamy.


Mazurek Wielkanocny z bakaliami

Ciasto
200g. mąki krupczatki,
100g. cukru,
cukier waniliowy,
2 żółtka,
łyżka kwaśniej śmietany, szczypta soli, tłuszcz do formy.

Obłożenie

3 żółtka,
250g. cukru pudru,
120g. masła,
120 g. mąki pszennej,
25g. orzechów mielonych (różne rodzaje),
3 białka,
10 łyżek cukru,
migdały i orzechy do dekoracji w całości.

Wykonanie

Z podanych składników szybko zagnieść ciasto i
wylepić nim uprzednio posmarowaną blachę, najlepiej prostokątną. Piec 10 minut w
piekarniku w temperaturze 200 stopni.
Następnie utrzeć żółtka z cukrem pudrem i masłem,
dodając mąkę i orzechy i zmiksować całość.
Taką masą rozsmarowujemy na przestudzonym
spodzie.
Białka utrzeć z cukrem pudrem i ułożyć na masie
orzechowej, zapiekać przez 15 minut w 160 stopniach.
Dekorację zrób z różnych orzechów i migdałów. Aby
uzyskać wspaniały aromat podpraż je na suchej patelni. Można jeszcze polać po
całości polewę toffi. Palce lizać.

[Obrazek: wielkanoc074.jpg] 

 

 

 

 

 

 

 

Żurek w trzech odsłonach

Czy w tym temacie można jeszcze coś zaproponować. Oceńcie same. Przepisy na żurek „wypas”,   żurek „lait”, żurek „a' la China”

Żurek „wypas"

Składniki:
cebulka, marchewka, ziemniaczki, sezam, słonecznik, chilli, kiełbasa biała koktajlowa, jajko, boczek wędzony, mąka żytnia. Przyprawy: czosnek, majeranek, liść laurowy, pieprz.

Przygotowanie:
Wędzony boczek pokrój w kosteczkę i wrzuć do wody, niech tworzy aromatyczny wywar, następnie dodaj marchewkę w talarkach i cebulkę całą i ziemniaczki pokrojone w kostkę, przyprawy do smaku, liść laurowy, czosnek, odrobinę pieprzu soli i chilli do smaku.
Na patelni podsmaż białą kiełbaskę koktajlową, pokrojoną w talarki, by nabrała rumianego koloru, potem dodaj ją do zupy. Następnie na tą samą patelnię nasyp 2 łyżki mąki i dokładnie wymieszaj, aż mąka zacznie brązowieć, tak zrobioną zasmażkę dodaj do naszego żurku. Następnie na suchą gorącą patelnię wsyp słonecznik i sezam - praż przez chwilę. Na koniec gdy żurek jest już aromatyczny i pachnący dodaj majeranek, udekoruj jajkiem pokrojonym najlepiej w łódeczkę lub talarki, posyp słonecznikiem i sezamem. To jest coś!

Żurek „lait

Składniki:
kostka rosołowa, jajko, marchew, ziemniaki, żurek - gotowy wywar. Przyprawy: liść laurowy, czosnek, majeranek, pieprz, sól.

Przygotowanie:
kostkę rozpuścić w 1l wody, dodać ziemniaczki i marchewkę, przyprawy, liść laurowy, czosnek, pieprz i sól do smaku. Jajko ugotować na twardo i pokroić w łódeczkę. Gdy warzywa zaczną mięknąć dodaj gotowy zakwas i wymieszaj, gotuj jeszcze chwilkę, na koniec posyp majerankiem, podawaj z jajkiem i świeżymi ziołami.

Żurkowe „nowości”
Wywar na żurek zazwyczaj zawsze robimy taki sam. Wykończenie jednak to już sprawa indywidualna, zależna od smaku i gustu.
Przygotowujemy wywar na żurek: Może być na kiełbasie białej lub na boczku wędzonym, możesz też posłużyć się gotowym wywarem. Potrzebne mam będą białe kiełbaski koktajlowe, ładnie wyglądają i są poręczniejsze do wyczarowania czegoś „extra”. Proponuję nie kroić ich w talarki, ani kawałki. Układamy je w całości na patelni rumienimy na oliwie, dodając cebulkę w talarkach. Gdy już kiełbaska się zrumieni, a cebulka zmięknie, przełóż ją na talerz i zalej odrobiną żurku, tak by tylko do połowy była zakryta, udekoruj koniecznie świeżymi ziołami, świetnym pomysłem jest sezam, nadaje potrawie zupełnie inny smak.

Innym wypróbowanym i świetnym pomysłem na żurek wielkanocny jest zastąpienie ziemniaczków kiełbasą białą pokrojona w plasterki. Do dekoracji takiego żuru potrzebne nam będą jajka przecięte tylko na pół, rewelacyjnie wygląda dekoracja ze świeżych ziół.

Wschodnia inspiracja – żurek „a' la China”
W czasie eksperymentów świątecznych, odkryłam także, że przyprawy z kuchni wschodniej świetnie się nadają, do wykorzystania ich do żurku. W moim przepisach można znaleźć dużo ostrych przypraw, podnoszą one smak i nadają zupełnie inny aromat potrawom, zachęcam do wypróbowania curry i mielonego chilli. Jeśli boisz się reakcji swoich najbliższych, odlej troszkę żuru do innego naczynia i dopraw właśnie w taki sposób, a na pewno zaskoczy Cię smak.

 

 

 

 

 

 

Święconka
Na wigilię Wielkanocy do kościoła niesiemy koszyczki, by poświęcić pokarmy. Dziś możemy do niego włożyć niemal wszystko, gdyż na rynku jest ogromny przepych towarów. Jak sprawić, by nasza święconka była stylowa i gustowna nie omijając przy tym tradycji. Należy pamiętać że dobór zawartości święconki nigdy nie był przypadkowy.

Koszyczek Wielkanocny powinien być z wikliny,
słomy lub sosnowych łubków. Wyłożony w środku białą serwetą z koronką ozdobioną
bukszpanem lub gałązkami borówek. Najbardziej popularne są kosze jednokolorowe,
owalne.
W święconce powinno się znajdować siedem
podstawowych produktów zgodnie z tradycją siedmiu błogosławionych darów.

Chleb, jajko, wędlina, chrzan, sól, ser, ciasto.
Chleb we wszystkich kulturach był pokarmem
podstawowym, niezbędnym do życia, był gwarantem dobra i pomyślności.

[Obrazek: swieconka01.jpg]

CHLEB to symbol ciała Chrystusa.
Od wieków dla chrześcijan, był największym symbolem. Gwarantuje pomyślność i
dobrobyt.
Do koszyczka wielkanocnego najlepiej włożyć
chlebuś domowej roboty.

JAJKO jest dowodem odradzającego
się życia, symbolem zwycięstwa nad śmiercią, dzielimy się nim przy stole
wielkanocnym jak opłatkiem wigilijnym.

WĘDLINA według tradycji zapewnia
zdrowie i płodność, a także dostatek. Kiedyś wkładano choć plaster, by zapewnić
sobie pomyślność.

SER jest z kolei symbolem
przyjaźni zawartej między człowiekiem, a siłą przyrody. Stanowi też gwarancję
rozwoju stada, zwierząt domowych.

CHRZAN jest symbolem siły fizycznej i krzepy.

CIASTO jest symbolem umiejętności i doskonałości. Tradycja dodawania ciasta do
święconki pojawiła się jako ostatnia.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin